Камарата на общините отхвърли споразумението за Брекзит на британския премиер Тереза Мей. 432 депутати гласуваха против споразумението, 202 гласуваха за, като по този начин правителството на Обединеното кралство претърпя съкрушително поражение. Сега министър-председателят разполага с три дни, за да обсъди с Брюксел поправки в споразумението и след това да го представи на депутатите. Ситуацията се усложнява още повече от факта, че Лейбъристката партия заплашва правителството с вот на недоверие, който в крайна сметка може да доведе до оставката на Мей и до предсрочни парламентарни избори, пише в. Известия.
Съдбоносното гласуване се провали: 432 депутати се обявиха срещу сделката на премиера, 230 гласа повече от подкрепилите споразумението. Председателят на Камарата на общините Джон Бъркоу нарече резултата най-големия провал на правителството в парламента от 20-те години на миналия век. Тереза Мей вече прикани опозицията да инициира вот на доверие. Ръководителят на лейбъристите Джеръми Корбин внесе предложение до парламента.
Провалът на сделката за Брекзит беше предвидена от всички - от опозиционната Лейбъристка партия до подкрепящите Тереза Мей ирландски юнионисти. Британските и световните медии пишат, че задачата-максимум пред премиера е била да избегне опустошително поражение и да покаже, че в сравнение с други сценарии, нейното споразумение е „по-малкото зло“.
Сега правителството има три дни да разработи алтернативен сценарий на Брекзит, който ще бъде одобрен от Брюксел и Лондон. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер трябваше да се срещне с испанския премиер Педро Санчес. Въпреки това, в очакване на плачевния изход в Камарата на общините, той изпрати своя заместник да се срещне с испанския политик, за да присъства в Брюксел при спешни преговори.
Ситуацията около Брекзит е изключително непредсказуема: има поне пет възможни сценария.
В първият вариант Великобритания ще напусне съюза на 29 март 2019 г. без никаква сделка. В този случай правилата на СТО ще заместят правилата на ЕС. Лондон ще трябва да предоговаря търговски и икономически споразумения с трети страни, а границата между Северна Ирландия (част от Обединеното кралство) и Република Ирландия ще бъде възстановена, което ще доведе до допълнителна несигурност в региона. Този сценарий не се подкрепя от правителството и мнозинството в Камарата на общините: много депутати се страхуват от хаос на външната британска граница и икономически срив.
Във вторият случай става дума за нов референдум. Неговият основен въпрос не е определен: или британците ще избират между сделката за Тереза или нейното отсъствие, или ще трябва отново да гласуват за участието на Великобритания в ЕС. Преди да заеме премиерския пост, Мей се изказа против Брекзит. Въпреки това, след като дойде на власт, тя започна да го защитава, защото, според нея, „това е, което искат британците“. Според процедурните правила нов референдум е възможен само ако такава идея е предложена от правителството, а Камарата на общините го подкрепи. Но не трябва да се очаква такова нещо от Тереза Май: ръководството на страната отхвърля разговорите за повторен референдум, тъй като ще раздели британците още повече.
Според третия сценарий опозиционната Лейбъристка партия ще се опита да инициира вот на недоверие към правителството. Лидерът на партията Джеръми Корбин обеща да го направи скоро, но не даде конкретна дата. След това в страната ще се проведат предсрочни парламентарни избори, след което Корбин възнамерява да заеме мястото на премиер. Британците подкрепят приблизително еднакво консерваторите и лейбъристите и това не гарантира победата на Корбин. Ако обаче ръководителят на Лейбъристката партия стане премиер, той ще се опита да поднови преговорите с ЕС, който, по думите му, „е известен със своята гъвкавост".
Четвъртият сценарий предполага, че самата Тереза Мей ще подаде оставка, след което Консервативната партия ще трябва да избере нов лидер и съответно министър-председател. Кой ще бъде новият лидер е неизвестно, което означава, че е възможно също така да се излезе без сделка, да се възобновят преговорите с Брюксел или нов референдум.
И накрая, според петия вариант, Тереза Мей ще остане на поста си. В продължение на три дни тя ще се опита да съгласува изменения в споразумението с Брюксел, след което ще го върне на гласуване в парламента. Депутатите предложиха в документа да се подчертае, че решението за „защитния механизъм“ трябва да бъде временно. Ако Камарата на общините не успее и с този вариант, депутатите ще трябва да отложат крайния срок на Брекзит от 29 март на друга дата. Европейският съюз вече даде ясно да се разбере, че са готови да се срещнат с Лондон и да отложат напускането на Великобритания до юли 2019 година. Това обаче е изпълнено с допълнителни усложнения: през май ще има избори за Европейски парламент, а през юни ще има избори за нов ръководител на Европейската комисия, а Великобритания, като част от ЕС, ще участва във всички тези процеси. С една дума, „бракоразводния процес“ с Европейския съюз ще продължи дълго време.