«Десетилетия наред САЩ бяха световен лидер в изследванията в тази област и съвсем съзнателно предпочитаха да не използват тези системи за военни цели. КНР и РФ направиха друг избор“.
Шефът на военното ведомство е отбелязал, че Вашингтон повече няма да пренебрегва как тези държави използват свръхзвуковите технологии, за да разработват оръжия.
През последните години Иран и Северна Корея също са разширили възможностите си в сферата на ракетните системи. Пхенян развива програмата си за междуконтиненталните балистични ракети, а Техеран увеличава дължината на полета им.
На 9 януари списание The Hill отпечата статия, в която бившият главнокомандващ въздушно-космическата отбрана на САЩ, генерал-майор Ховард Томсън твърди, че благодарение на свръхзвуковото оръжие Русия и Китай са стигнали до сферата на „четвъртото измерение“ и в отбраната. Така, по думите на военния, американската ПВО се оказва неспособна да се противопостави на такова свръхзвуково оръжие като например руския комплекс „Авангард“.
На 16 януари се появи информация за това, че американското Министерство на отбраната е изразходвало 240 млн. долара за изследвания и разработки на системи, с които се подобряват характеристиките на американската противовъздушна отбрана (ПВО), чиято цел е да се постигне «защита от свръхзвукова опасност».
На 17 януари президентът на САЩ Доналд Тръмп представи в Пентагона нова стратегия за противоракетна отбрана на страната. По думите му тя е насочена към създаване на космически системи, които да могат да се противопоставят на Русия, Китай, Северна Корея и Иран. .
САЩ разглеждат възможността в космоса да се разположат пояси от спътници, способни да откриват ракетите още при изстрелването им и да ги унищожават, на се монтират лазерни оръжия на безпилотни летателни апарати и редица други мерки.
Превод и редакция: Ивелина Ватова
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"