„Писма с инициативата си изпращаме на всички опозиционни партии. Да осигурим подкрепа на 25 депутати не е проблем, тъй като само „Демфронт“ има 18 депутати. В момента имаме 23 подписа. Затова мисля, че гласуването може да се проведе още през март. Тогава е нужно в негова подкрепа да се изкажат 41 парламентаристи. Тук именно сме длъжни да разчитаме на отделни депутати от управляващите среди, тъй като опозицията разполага с 39 места в 81-членния Парламент. Ако инициативата премине през парламентарната процедура, след това Конституционният съд е длъжен да излезе с решение дали в дадения случай е допустимо провеждането й."
Политикът отбелязва, че призивът за импийчмънт на президента се свързва с нарушение на конституцията от Мило Джуканович. Като председател на управляващата Демократическа партия на социалистите е участвал непосредствено във фалшифицирането на парламентарните избори през 2016 година.
„Неотдавна беше публикувано видео, на което бившият кмет на Подгорица получава около 100 хиляди евро в навечерието на изборите от предприемач, близък на Джуканович. Има доказателства, че той самият е знаел за това.“, разказва за руското издание Милан Кнежевич и коментира: „ Не е допустимо глава на държавата ни да е човек, който се занимава с подкупи. Затова и следващата събота в Подгорица се организират масови антиправителствени протести с искане за оставката на Джуканович.“
Основното искане към Мило Джуканович от страна на черногорците е, че той има връзки с криминалните среди, заявява за „Известия“ проф. Елена Пономарьова от Московския Държавен институт по международни отношения: „ Той е част от различни наркопотоци, свързан е с различни сфери на организираната престъпност.Неговият криминален шлейф дразни хората.“
На практика лидерът на управляващата Демократична партия на социалистите Мило Джуканович управлява Черна гора от 1991 г. (тя обявява пълната си независимост от Държавния съюз между Сърбия и Черна гора през 2006 г. – бел. „Известия“). Няколко пъти той е бил премиер и дори министър на отбраната, а в май 2018 печели и президентските избори.
Според руския експерт много граждани на Черна гора и политическата опозиция са крайно недоволни от антируската политика на сегашния черногорски президент.
Макар че икономиката на тази държава в най-голяма степен зависи от руските инвестиции и туристически потоци, през 2014 година Подгорица, след ЕС, въведе санкции срещу Москва, като след това неведнъж ги подновяваше. При това страната не е член на Евросъюза. През март 2018 година Черна гора реши да изгони руски дипломат във връзка с „делото Скрипал“.
Мило Джуканович е сред главните привърженици на идеята за присъединяване на страната към НАТО. През юни 2017-та Черна гора стана 29-та държава, членка на алианса, при масови протести в страната – повече от половината жители изразиха недоволството си от интеграцията в този военно-политически блок.
Като оправдание на антируската си политика Демократическата партия на социалистите най-често използват тезата за намеса на РФ в парламентарните избори от 16 октомври 2016 година. По този повод вече трета година в Подгорица се води дело макар и да няма никакви доказателства за подобна намеса.
Превод и редакция: Ивелина Ватова