Най-успешна за енергетиката е съветската 1990 г., когато поколението на Руската съветска федеративна социалистическа република произвежда 1082 млрд. квтч. След това започва спад, а от 1993 г. производството на електроенергия падна под психологическото ниво от 1 трилион киловата на час, което беше една от най-ясните прояви на икономическата криза в страната. До трилион се връщат едва през 2007 година. През миналата година производството достигна 1073.7 млрд. квтч, което е с 0.2% повече в сравнение с 2016 година. Тази година, ако изчисляването на Министерството на енергетиката е правилно, то ще се увеличи с 1,6% в сравнение с 2017 г., а съветският рекорд от 1990 г. ще бъде подобрен.
Климатичният фактор влияе и върху потреблението на електричество - колкото по-студено е на улицата, толкова по-голяма е нуждата от електричество. Но изходящата година не може да се нарече студена. По предварителни данни на Световната метеорологична организация, в нашата страна той е влязъл в десетте най-топли наблюдения в историята на Русия. Има, обаче, обратната страна - при топло време, консумацията на електроенергия също нараства поради увеличеното натоварване на климатиците. Но за Русия тази тенденция не е типична.
„През зимата пиковите натоварвания на енергийната система в Русия не могат да се сравнят с летните, като например в Испания, поради което ниските температури се разглеждат като климатичен фактор в нашата страна“, обясни директорът на Фонда за енергийно развитие Сергей Пикин.
По-студените, отколкото през изминалата година, октомври и ноември доведоха до нарастване на производството до 1 декември спрямо 2017 г. до 1,3%. Такива цифри показват, че дори да не успее обещаното превишаване на 1,6%, рекордите от 1990 г. ще бъдат победени.
Но основната заслуга за растежа на енергията тази година не е времето. Наталия Порохова, ръководител на групата за изследвания и прогнозиране в аналитичната агенция АКРА, отбеляза влиянието на промишлените фактори върху увеличаването на потреблението на електроенергия.
„1,6% е много приличен показател. Както показва практиката, увеличаването на производството с такава цифра корелира с около 2,5–3% от индустриалния растеж“, смята тя.
„Ръстът на производството на електроенергия за годината няма да повлияе на разходите му за потребителите“, казва Сергей Пикин.
За населението цената на електроенергията се определя от регионалните тарифни услуги.
Според него рекордът за производството на електроенергия няма да се плаща от потребители, както индустриалци, така и физически лица, благодарение, на които той всъщност се е състоял.