Много внимание на пресконференцията традиционно се дава на теми, свързани с икономиката. Така че, отговаряйки на въпроса дали си заслужава да се изчака по-нататъшното нарастване на цените на горивата, президентът отбеляза, че поради увеличението на ДДС в началото на следващата година все още е възможно „някакво регулиране“, но „меко“ - с 1-1,5%. Правителството не трябва да позволява никакви скокове в цената на бензина, увери държавният глава. Той припомни, че споразумението с петролните компании за замразяване на цените е валидно до март 2019 г. и изрази надежда, че ще продължи да работи и по-нататък.
За Русия 2018 г. беше под знака на национални проекти, чието начало президентът даде с постановлението си от май. Оценявайки текущото състояние на икономиката на страната, Владимир Путин обясни защо е необходимо качествено различно развитие на демографията, здравеопазването, културата, екологията и други сфери на руския живот.
„Нуждаем се от пробив. Трябва да влезем в новата технологична структура. Без това страната няма бъдеще. Това е основен въпрос, ние трябва да разберем това“, заяви той.
Планирано е да се разпределят повече от 20 трилиона рубли за изпълнението на 12 национални проекта и 6,5 трилиона рубли за проекта за развитие на магистралната инфраструктура на Русия. При изпълнението им държавният глава не се съмнява.
Някои казват: „Това е невъзможно“. Но това казват тези, които трябва да постигнат резултати. Нека не мислят така, а да работят върху изпълнението и ако смятат, че не са в състояние да изпълнят, нека тогава да освободят местата си за онези, които са пълни с оптимизъм и са готови за тази работа“, добави президентът.
„За да бъдат националните проекти полезни за икономиката, е необходимо да действаме в области, които ще дадат максимален мултиплициращ ефект“, смята Антон Табак, управляващ директор за макроикономически анализи и прогнози. Според експерта е важно да не се отстранява частният бизнес от тази работа: държавата трябва да финансира областите, в които не може да се справи без него. Важно е да не мислите за процеса - колко проекта се изпълняват или да се харчат пари, а за резултата“, добави той.
„Като цяло в развитието на икономиката днес се наблюдава положителна тенденция, отбеляза президентът. През 2018 г. бюджетът на страната за първи път от 2011 г. ще бъде с излишък, а обемът на Фонда за национално благосъстояние ще нарасне с 22%. БВП за 10 месеца от 2018 г. се е увеличил с 1,7%, безработицата е на историческо минимум, а реалният разполагаем доход на руснаците за годината трябва да покачи ръст от 0,5%“, цитира Владимир Путин.
Намаляването на прага за използването на ядрени оръжия може да доведе до глобална катастрофа, каза Владимир Путин, като отговори на въпрос за заплахата от разрушителна световна война.
Причината за случващото се е в разпадането на международната система за възпиране на надпреварата в областта на въоръженията, която започна след оттеглянето на САЩ от Договора за премахване на ракетите със среден и малък обсег и предизвика насилствения отговор на Русия, а именно създаването на оръжия, способни да преодолеят системите за противоракетна отбрана.
Президентът припомни, че през 2021 г. изтича Договорът за намаляване на стратегическите нападателни оръжия, но Вашингтон все още отбягва преговорите за удължаване на споразумението. За да избегнем апокалиптични сценарий, трябва да говорим. Държавният глава увери, че е готов да се срещне с американския лидер Доналд Тръмп дори след демонстрацията на последния в Буенос Айрес.
Коментирайки изявленията на домакина на Белия дом за оттеглянето на американските войски от Сирия, Владимир Путин припомни, че американските военни са на територията на Сирия в нарушение на международното право. Независимо от това, президентът похвали добре координираното сътрудничество на министерствата на отбраната на двете страни в борбата срещу бойците.
Неведнъж Владимир Путин беше питан за Украйна. Президентът каза, че инцидентът в Черно море е обикновена провокация. Според него това беше направено, за да се повиши рейтингът на президента Петро Порошенко, който рискува да загуби предстоящите избори през март.
В края на срещата стана ясно, че вътрешните, личните въпроси и искания, които интересуват публиката са били повече от обсъждането на геополитиката, отбелязва Александър Пожалов, директор на Институт за социално-икономически и политически изследвания. Пресконференцията се оказа по-ориентирана към проблемите, отколкото преди година, изпълнявайки ролята на „пряка линия“ на президента.