Москва/Пекин. Русия и Китай сключиха междуправителствено споразумение за преминаване към разплащания в национални валути – рубли и юани. Съответстващият документ е подписан от първия вицепремиер и министър на финансите на Руската Федерация Антон Силуанов и председателя на Народната банка на Китай И Ган, пише руското издание „Известия“.
Съгласно приетия договор, плащанията ще се извършват от „Внешторгбанк“ (ВТБ) и Търговската банка на Китай. В момента страните са започнали работа за стиковане на електронните системи за разплащане (аналозите на SWIFT) на двете стани.
Както отбелязва „Известия“, това споразумение дава зелена светлина на китайските банки, които по-рано не сътрудничиха много охотно с руския бизнес заради разликата в данъчното облагане.
Сега договореностите ще позволят обемите на търговията в юани и рубли да се увеличи в пъти.
Според публикацията, съответната информация се намира в писмо до заместник-ръководителя на Министерството на финансите Сергей Сторчак до председателя на Комитета на Държавната дума по финансовия пазар Анатолий Аксаков. Разяснява се, че това следва от отговора на Сторчак в писмо до въпроса на Аксаков за това, какво е направено за „засилване на работата по изграждане на взаимни споразумения с руските икономически партньори в национални валути с цел укрепване на икономическата сигурност на страната“.
„За да се увеличи обемът на разплащанията в национални валути, е необходимо да се формира пазар за рублеви юанови финансови инструменти ”, каза Аксаков. „Това ще да се застраховаме от рисковете от колебания в курса на основните стоки на руско-китайската взаимна търговия“.
Според оценките на Аксаков, през следващите години делът на разплащанията с Китай в рубли може да се увеличи от сегашните 10% до 50%.
Москва и Пекин възнамеряват активно да насърчават използването на националните валути в двустранното търговско и инвестиционно финансиране, да улеснят търговията и да създадат благоприятни условия за инвестиции от страна на икономическите субекти на двете страни.

Превод и редакция: Иван Христов