Разговорите между Владимир Путин и Реджеп Ердоган бяха проведени в рамките на осмата среща на Руско-турския съвет за сътрудничество на високо равнище. Органът беше създаден през 2010 г. за координиране на проекти в политическата, търговската, икономическата, културната и хуманитарната област. След като приветства турския лидер, президентът на Руската федерация отбеляза положителна тенденция в двустранните отношения.
„Наблюдаваме и констатираме добро ниво на развитие на нашите отношения: темпът на растеж на търговията е 16%, общата сума е достигнала 25 млрд. долара“, каза Владимир Путин. „Големи проекти се изпълняват: и „Акую“, електроцентрала, която трябва да пуснем до 2023 г. в съответствие с желанията на турската страна, и „Турски поток“ - съвсем наскоро имаше свързване на морската и сухопътната части.
В същото време е завършено изграждането на морската част на газопровода, а полагането на „сухопътната част продължава както е планирано”, заяви турският президент.
„Ще завършим изграждането на тази част от газопровода навреме“, увери Реджеп Ердоган.
И все пак, преговорите не минаха без спорове. Досега страните не са се договорили за цената на руския газ, доставян на Турция. И ако Анкара предостави някои формули за изчисляване, „Газпром“, по търговски съображения, предлага различен подход. Решението на този въпрос ще бъде обсъдено, отбеляза президентът на Руската федерация.
„Не става дума за цени, въпреки че това е много важен параметър, става дума за стабилността на руските газови доставки. Турция има много договори за доставка на газ. Не всеки изпълнява своите договорни задължения, а Русия последователно изпълнява както обеми, така и цени“, каза руският лидер.
Отговаряйки на въпросите на журналистите след срещата, Владимир Путин говори за друг спор. Става дума за решението на Турция да увеличи таксите за руската металургична индустрия.
„За нас турските партньори вдигнаха ставката с 2–2,5%, а за някои други страни намаляха с 1,3%. Разбираме за какво става дума, просто ви казвам: не всичко е толкова хубаво, турските партньори се борят за своите интереси, а ние - за нашите“, каза ръководителят на Руската федерация, парирайки изявлението на един от журналистите, че всички търговски отношения на Анкара са изградени в полза на Русия.
Беше обсъдена либерализацията на визовия режим. Турският лидер изрази надежда за бързо решаване на този въпрос. А Владимир Путин каза в отговор, че разговорът за безвизов режим ще бъде, когато бъде решен въпросът за регионалната сигурност и по-специално за сирийското уреждане. Въпреки това, докато Москва и Анкара решиха в близко бъдеще да разрешат въпроса за премахването на визите за професионални шофьори.
По време на срещата Владимир Путин също подчерта, че контактите по линия на министерството на външните работи и министерството на отбраната се развиват активно и се осъществява военно-техническо сътрудничество между страните. Въпреки натиска на САЩ върху Турция поради закупуването на руските ракетни системи С-400, Анкара не възнамерява да се откаже от диалога с Руската федерация във военната сфера. Освен това двете страни активно работят за разрешаване на конфликта в Сирия и за стабилизиране на региона на Близкия изток.
„Друга важна част от нашето сътрудничество е, че заедно с вас заедно продължаваме борбата срещу терористични групировки, които представляват заплаха за нашия регион”, каза Реджеп Ердоган. „Особено що се отнася за стъпките, които вече сме предприели и ще бъдат предприети по сирийско направление“.
След проведените преговори в тесен състав, се състоя заседание на руско-турския съвет. Бяха обсъдени перспективите за енергийно сътрудничество, основните регионални и международни проблеми.
Откривайки събитието, Владимир Путин подчерта, че е обсъдил ключовите въпроси с турския си колега, а Москва и Анкара „се договориха за по-нататъшно укрепване на двустранното сътрудничество в духа на напреднало многостранно партньорство“. В своя отговор Реджеп Ердоган заяви, че основната задача на двете страни остава довеждането на търговията до ниво от 100 млрд. долара, след което бяха подписани три споразумения. По-специално, Руският фонд за преки инвестиции сключи споразумение с Турския държавен фонд за създаване на руско-турски инвестиционен фонд с общ резервен капитал от 900 милиона евро.
„С такъв уставен капитал, мисля, че ще могат да привлекат поне 5 млрд. долара за финансиране на различни проекти“, каза Владимир Путин.
На среща с водещи представители на руските и турските бизнес среди руският лидер припомни, че Москва оценява интереса на инвеститорите от Турция към руския пазар. В допълнение към областите Владимирска, Пензенска, Калужка, Краснодарски и Ставрополски край, а има и потенциал за развитие на сътрудничество с Крим.