Москва. Според проучване на Общоруския център за проучване на общественото мнение, посветено на Деня на единството на Русия и Беларус, руснаците оценяват положително настоящите връзки между двете страни. Според тях отношенията със съседната държава са „нормални, спокойни“ (30%), „приятелски“ (22%), „добри и добросъседски“ (15%). Някои, напротив, смятат, че днес между държавите има захлаждане (15%), напрежение (9%) и дори враждебност (1%), пише руският в. „Известия“.
Според 51% от интервюираните, през последната година отношенията на Русия с Беларус не са се променили. 14% от анкетираните са забелязали подобрение, а 22% смятат, че са се влошили.
Тази година се навършват 20 години от подписването на „Договора за съюз между Русия и Беларус“. Въпреки това 51% от анкетираните през 2019 г. за първи път чуха за съществуването на такова образование, 39% са чули нещо, но без подробности. И само 10% знаят това добре.
48% от участниците в проучването смятат, че няма нужда Русия и Беларус да се обединяват, а само трябва да изградим добросъседски отношения с нея. А ако се обединят, то да бъде на равна основа (18%).
Възприемането на Беларус в масовото съзнание на руснаците е традиционно положително, казва Сергей Володенков, професор във Факултета по политически науки в Московския държавен университет.
„Отношенията между страните не изпитват прекомерен политически натиск в стратегическото партньорство. В икономическата сфера има редица широко дискутирани проблеми, но те не са решаващи за формирането на възприемането на Беларус“, заяви експертът. „Руско-беларуските отношения днес могат да бъдат оценени като умерено положителни и до известна степен прагматични. Днес няма политическата ситуация за създаването на реална съюзна държава. Населението на двете страни все още не е готово за обединение, въпреки високия геополитически потенциал на такъв проект“, добави той.

Превод и редакция: Калоян Пенков