Москва. Срещата на Г20 в Буенос Айрес, която завърши в събота се оказа изключително успешна за руската външна политика. Броят на срещите, които проведе Владимир Путин, говори за това колко активно Москва развива своите международни контакти. Това становище беше изразено от членове на Федералното събрание на Руската федерация, интервюирани от Известия. Държавният глава, коментирайки резултатите от срещата на върха, ги нарече продуктивни. На двустранните срещи на руския лидер с ръководителите на отделните страни обсъди сирийската криза, неотдавнашната провокация на Украйна в Керченския пролив, разрешаването на териториалния спор с Япония и регулирането на цените на въглеводородите.
На срещата на Г20 Владимир Путин и Доналд Тръмп не проведоха пълноформатна среща, а говориха „на крак“. По думите на руският държавен глава, по време на този разговор той „с няколко думи“ обяснил на американският президент причините за инцидента в Черно море.
„Той има своя позиция по тези въпроси и проблеми, а аз – моя. Останахме с различни мнения, но във всеки случай, аз го информирах за нашето виждане относно този инцидент“, заяви Владимир Путин.
Президентът изрази съжаление, че пълноформатни руско-американски разговори не се състояха. Беше планирано да се обсъдят натрупаните проблеми по време на възпоменателните събития по повод 100-годишнината от края на Първата световна война в Париж, но след това беше решено, както го каза Владимир Путин, „да не създаваме проблем на домакините“. Срещата бе преместена в Буенос Айрес, но този път инцидентът в Керченския пролив се намеси в плановете. Междувременно необходимостта от тази среща беше назряла отдавна, заяви руският лидер.
Разбира се, няма нищо добро в прекратяването на преговорите, смята Владимир Шаманов, ръководител на Комитета по отбрана към Държавната Дума. Оттеглянето на САЩ от Договора за ракетите със среден и малък обсег би могло да доведе до засилване на надпреварата във въоръжаването и да засегне международната сигурност, заяви той пред Известия. И затова е необходимо този деликатен въпрос да се обсъжда на най-високо ниво.
„Липсата на диалог винаги е по-лоша, отколкото наличието на такъв, затова може да съжалявате за отменените преговори“, заяви пред Известия експертът от изследователския център „Rand Corporation“ Самюел Чарап.
Един от най-важните моменти на срещата на Г20 е участието на руският президент в срещата Русия-Индия-Китай. По думите на руският лидер този формат има „голяма перспектива“, важно е „съвместно да защитаваме принципите на справедлива и лоялна конкуренция в световната търговия и финанси, да насърчаваме формирането на най-отворената система на международни икономически отношения, без протекционизъм и политически мотивирани ограничения“.
Също така в кулоарите на Г20 бе проведена среща във формат БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка). Според резултатите от нея държавният глава отбеляза, че „петорката“ трябва да продължи да говори съвместно в полза на „формирането на справедлива и равноправна система от международни отношения“, особено в контекста на продължаващите регионални конфликти.
Руският президент нямаше нито една свободна минута, а времето, което се появи в неговия график след отказа на Доналд Тръмп да се срещне, беше незабавно взето, подчерта Владимир Джабаров, първи заместник-началник на комисията на Федералния съвет по международни дела. Според думите на депутатът, резултатите от срещата на високо равнище говорят за успеха на външната политика на Руската федерация в различни области.
„Бяха проведени много конструктивни разговори с лидерите на много страни“, заяви сенаторът. „Всичко това предполага, че срещата на върха беше успешна за нашия президент. Почти всеки искаше да говори с Владимир Путин. И г-н Тръмп, мисля, в това отношение, само загуби“.