София. Ако промените в Закона за енергетиката минат на второ четене, Топлофикация „София“ ще бъде оставена на произвола на съдбата и ще започне главоломно да се влошава. Дълговете ѝ ще растат и няма да могат да се компенсират съответните загуби, вследствие на което от технически фалит ще отидем на практически фалит. Това каза пред журналисти Калоян Прагов, лидер на БСП-София и председател на групата на социалистите в Столичния общински съвет по време на редовно заседание на СОС, предаде репортер на Агенция „Фокус“.
Дано целта да не е да се смени собственика, надяваме се да не е това целта, добави той. По думите му столичната топлофикация е с над 800 млн. лв. задължения и те растат главоломно.
„Идеята и бъдещето на Топлофикация е в инвестицията в по-ефективни когенерационни мощности, с оглед постигане на съотношението 1:1 производство на топлинна и електрическа енергия, а от там повече приходи и компенсации, за да може да не се допуска драстично увеличение на топлинната енергия, което ще е непоносимо за по-голямата част на ползвателите на услугата“, добави той. „Това означава инвестиции. Те са многомилионни инвестиции, защото в момента сегашните мощности са вече над 15 години, а съгласно една нова директива, която КЕВР в момента трябва да въведе - всички мощности над 15 години, ЕС не препоръчва да имат „кафява“ добавка.
Затова е нужно да изградим нови мощности, които да бъдат по-ефективни, с оглед по-ефективно производство на комбинирана електрическа енергия и от там да можем да държим и цената в поносими граници и дружеството да започне да се измъква от това блато, в което е попаднало“, заяви Паргов. Той подчерта, че трябва да се подходи много отговорно към този въпрос.
Паргов коментира и предвиденото увеличение на цената на топлинната енергия, заложено в одобрения бизнес план на „Топлофикация София през юли. „Увеличението на топлинната енергия не зависи само от Топлофикация, то зависи и от един независим орган, наречен КЕВР“, заяви той. По думите му увеличението на цената ще бъде факт в много по-драстична степен, ако на второ четене в парламента минат поправките в Закона за енергетиката, в които е залегнало премахването на „кафявата“ добавка за произвеждана електроенергия.
Ирина ИВАНОВА