София. Камарата на автомобилните превозвачи в България иска спешна междуинституционална и надпартийна среща за пакета „Мобилност“ 1. Това става ясно от отворено писмо на Камарата на автомобилните превозвачи в България. В него се посочва, че очакват провеждането на такава среща в най-кратък срок, тъй като разглеждането на промените в транспортната комисия към Европейския парламент е предвидено за 10 януари 2019 година.
В писмото превозвачите заявяват, че ясно се вижда желанието на Европа да изолира българските превозвачи, като отбелязват, че след приемането на най-тежките до сега текстове от Съвета на Европа, последната информация свързана с развитието по Пакет за мобилност (I част) утежнява допълнително нещата, тъй като отново изважда на преден план изискването за връщане на моторните превозни средства. „Както неведнъж сме споменавали това би било изискване, което е непосилно за нас превозвачите. Празните курсове и финансовата загуба ще доведат до цени на навлото много под себестойност и съответно това ще доведе до закриване на много от фирмите. Дали малките ще оцелеят за сметка на големите, защото са по-гъвкави или големите ще оцелеят за сметка на малките, няма значение, щом говорим за оцеляване, значи условията не само ще са непосилни за бизнеса, те ще се отразят на цялата икономика. В допълнение ще се увеличат опашките по границите и часовете чакане, които няма да имат само финансовата тежест за предприятията, те ще доведат и до меко казано капан на граничните пунктове“, се посочва в писмото. Според превозвачите дори и при отпадане на изискването за прибиране на превозното средство в страната на установяване на превозвача, ситуацията не се променя значително и от дванадесетте хиляди транспортни фирми, притежаващи Лиценз на Общността за международен автомобилен превоз на товари, регистрирани в България ще останал малцина. Те посочват още, че в тази ситуация има нужда от обединение на всички сили.
„Лесно е да си регистрираме фирмите си в чужбина и още по-лесно е да си плащаме данъците там и го заявяваме категорично. Но питаме тогава, какво става с българския бюджет, питаме какво става с пенсиите на хората, питаме какво става с хора с увреждания, какво става със здравеопазването. Питаме се къде остава държавата? Не желаем да напуснем родните си места и да изнесем бизнеса си в чужбина, където да сме емигранти, затова апелираме за спешна междуинституционална и надпартийна среща, на която да се обсъди държавата с какви средства може да осъществи необходимото съдействие за защита на националния ни интерес“, заявяват от Камарата на автомобилните превозвачи в България.