Брюксел. Няма дата за преговори за страната - това е епилогът на двудневната среща на външните министри на ЕС в Люксембург, а заключенията са, че страните-членки ще се върнат на въпроса за започване на преговори с Македония през октомври, пише македонският телевизионен „Канал 5“.
Македония остава в чакалнята на Европейския съюз поне до есента. Страните членки не преодоляха дълбоките разделения по отношение на началото на преговорите с Македония. Следобед министрите на външните работи приеха заключението, че въпросът за датата ще бъде разгледан през октомври и за Македония, и за Албания, без дори да изпрати ясен сигнал какъв епилог би могло да се очаква тогава.
„Предвид ограниченото време и важността на въпроса, Съветът ще се върне, за да постигне ясно и съществено решение възможно най-скоро и не по-късно от октомври 2019 г., се казва в последната версия на заключението за Северна Македония, което представи еврокомисарят Йоханес Хан.
Източници от Брюксел твърдят, че проектът за решения в рамките на 24 часа е претърпял няколко промени - от положителни, през непосредствени до съществени, и че третият и най-лош вариант е бил - никакво споменаване на срок за разглеждане на въпроса. Още преди официалната пресконференция неприятната новина беше съобщена от унгарския външен министър Питър Сиярто, който направи остри забележки към западните страни, като ги посочи като ключови спирачки за Македония и Албания.
„Нямаше физически или правни пречки, за да не се вземе решение за започване на преговори с Албания и Северна Македония. Решението е срамно и е тактическа игра, за да се отложи обявяването на пакета за разширяване. Не става дума за липсата на време, а за липсата на политическа воля. Липсата на решение за започване на преговори с Албания и Северна Македония противоречи на интересите на Съюза и Унгария, каза Петър Сиярто, външен министър на Унгария.
За съжаление по въпроса не е постигнат голям напредък. Сега дори броят на страните, които имат определени резерви, може да се е увеличил.
Макар и все още неофициални, най-скептични по отношение на преговори с Македония са били Франция и Холандия. Не е ясно дали предупреждението на Кипър, което заплашва с вето върху всяко бъдещо разширяване, ако Брюксел не изостри реториката около турските сондажни дейности в Средиземно море, е повлияло на решението на министрите.
Превод и редакция: Юлиян Марков