Скопие. Историческият договор от Преспа и провеждането на политически диалог получиха големи похвали в доклада на Европейската Комисия за напредъка на Македония, в който обаче се отбелязва, че корупцията и доверието в правосъдието остават слаби точки, предава скопският телевизионен „Канал 5“.
Страната продължи да дава осезаеми резултати в ключовите области, определени в заключението на Съвета като съдебна система, борбата с корупцията и организираната престъпност, разузнавателните служби и публичната администрация, според доклада на Комисията, публикуван в сряда в Брюксел. Определена готовност или умерено подготвена е оценката на Комисията за повечето области.
В регионалното сътрудничество страната направи историческа стъпка за подобряване на добросъседските отношения с прилагането на споразумението от Преспа, което сложи край на един от най-старите спорове в региона, се казва в доклада.
Комисията очаква продължаването на изпълнението на двустранното споразумение с България
В частта за политическите критерии се казва, че:
Компромисната култура в политическия пейзаж беше подобрена чрез усилията на правителството да достигне до всички засегнати страни, включително опозицията и гражданското общество, по всеобхватен и прозрачен начин.
Добра оценка получава и парламента, за който се казва, че подобрява своите резултати като форум за конструктивен политически диалог. Докладът отбеляза добър напредък в реформата на разузнавателните служби чрез законовите промени за проследяване на комуникациите и създаването на оперативна техническа агенция, която вече е активна.
Предприети са мерки за справяне с предполагаемите политически назначения, но са необходими по-нататъшни стъпки за реформиране на публичната администрация, отбелязва Комисията в доклада.
"Признаването на принципите на прозрачност, заслуги и справедливо представителство остава от съществено значение", се казва в документа.
Що се отнася до съдебната система, докладът отбелязва добър напредък в изпълнението на приоритетите на реформата и продължаващата решимост на страната за подобряване на съдебната система.
В документа се посочва, че е подготвен новият закон за интеграцията на Специализираната прокуратура в системата на Прокуратурата. Въпреки това се подчертава, че всички съдебни институции трябва да демонстрират свой собствен пример и да допринесат чрез допълнителни усилия за възстановяване на общественото доверие в съдебната система.
Комисията оценява, че напредък в борбата против корупцията е добър, особено в частта на провеждането на разследване, подаване на обвинения и съдебни процеси, свързани с случаи на корупция по високите етажи и изменения в правната уредба
„Новата правна рамка за предотвратяване на корупцията се подобри и назначаването на нови членове на Държавната комисия за предотвратяване на корупцията е много прозрачно в сравнение с предходните години. Комисията предприе важни стъпки за проактивна борба с корупцията, включително висши служители от целия политически спектър“.
Специализираната прокуратура потвърждава водещата си роля в разследването и преследването на случаи на корупция по високите етажи, заключава Комисията. Но освен това в доклада се казва, че корупцията е доминираща в много области и остава притеснителен въпрос. В борбата срещу организираната престъпност страната има определено ниво на готовност. Климатът за свободата на медиите и свободата на изразяване, според доклада, продължава да се подобрява.
Важно е политическите служители и политическите елити да демонстрират по-високо ниво на толерантност към критиците и по този начин да подкрепят свободата на изразяване.
Македония продължава да има активна и конструктивна роля в справянето със смесените миграционни потоци. Иначе, това е първият доклад, в който се нарича Северна Македония, която замества референцията БЮРМ, използвана в досегашните доклади.

Превод и редакция: Иван Христов