София. Кандидатстването на ученици след 7 клас ще е изцяло по електронен път. Това обяви зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова по време на пресконференция в Министерството на образованието и науката (МОН). Тази година отново ще има възможност за подаване на документи в така наречените училища-гнезда, които министерството определя за приемане на заявленията за кандидатстване на учениците в гимназии след 7 клас. Попълването в тях ще е само електронно. Родителите могат да се възползват и да отидат в някои от тях, като там попълването ще се извършва от служител, но ще имат възможност и самостоятелно да го направят от всеки удобен за тях компютър. При попълването от служител в училище-гнездо, документите ще бъдат разпечатвани и на хартиен носител, за да може родителят да ги подпише. Миналата година от тази възможност са се възползвали родителите на около 39% от кандидатствалите ученици. За първи път всеки изпитен комплект за Националното външно оценяване след 7 клас ще има свой уникален баркод. Целта е да се избегне практиката за размяна на първата и втората част на изпитите, както се е случвало преди, когато се е писало на листа без код. Тази година ще се проверяват и черновите при съмнения. Изпитните комплекти с листата, върху които ще пишат учениците, ще бъдат получени в училищата, а няма да бъдат разпечатвани на място. Националното външно оценяване ще бъде единно и няма да има допълнителен модул за кандидатстващите седмокласници.
Задължителните изпити по български език и литература и по математика ще се проведат на 17 и 19 юни, а на 21 юни е изпитът по чужд език, на който явяването е по желание. Очаква се на изпитите да се явят 61 223 ученици в 1 696 училища. Те ще бъдат разпределени в 4 930 зали, като за сигурността и нормалните условия за протичане на изпитите ще се грижат над 16 хил. квестори. Те ще бъдат от различни училища, но изпитите за седмокласниците ще се провеждат в учебните заведения, в които те учат. Това е и една от причините 17 и 19 юни да бъдат обявени за неучебни дни за всички училища, но на 21 юни ще се учи.
Изпитите ще започват в 9.00 часа, но кандидат-гимназистите ще трябва да се явят в училищата най-късно до 8.30 часа. От тази година учениците ще трябва да пишат на изпитите само с черен химикал, защото техните работи ще бъдат сканирани и проверявани на компютър. Децата ще трябва да носят в себе си в деня на изпита служебната бележка, на която е генериран техния входящ номер и документ за самоличност- лична карта, ако нямат бележник или лична ученическа карта. Тази година няма промяна във времетраенето на изпита. Първият модул ще е 60 минути, а вторият - 90 минути. За децата със специални образователни потребности той ще бъде увеличен до 30 мин. за първия и 50 мин. за втората част на изпита.
Резултатите от изпитите се очаква да бъдат обявени до 27 юни. До 3 юли ще се раздава свидетелството за основно образование. А от 3 до 5 юли се подават документите за участие в класирането. При записването на кандидат-гимназистите за професионалните паралелки ще се изисква и медицинско свидетелство. Ще се осигури и възможност преди класирането в срок от 3 дни родителите в присъствие на ученика да се запознаят с работата на децата си.
Държавният план-прием при Националното външно оценяване след 7 клас вече е утвърден и учениците ще кандидатстват за прием в 2 499 паралелки – 1 446 професионални и 1 053 - профилирани. Броят на професионалните паралелки за трета година нараства и вече достига 57% от всички.
Балообразуването и тази година няма да е с оценки, а с точки. След последните законови промени в сферата на образованието кандидатстването вече няма да е като цяло за училищата, а поотделно за всяка конкретна паралелка, като училищата могат сами да определят начина на формиране на бала на паралелките. Учениците посочват поотделно всяка от тях при кандидатстване. 162 са професионалните паралелки с дуално обучение. Най-много са заявени в областите електротехника, селско стопанство, транспортта и електротехника. В 18 общини са разкрити паралелки, които са нови за съответната община. Такива са машинен техник и системен програмист. Министърът на образованието Красимир Вълчев отбеляза, че през тази година просветното министерство ще продължи преструктурирането на план-приема след седми клас не само от профилирани към професионални паралелки, но и към STEM профили и професии.
Ирина ИВАНОВА