София. Златев-Домусчиев, вече няма нападки, МС е медиаторът. Това каза Емил Караниколов, министър на икономиката, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по Канал 3 и Радио К2. Това съобщиха от екипа на предаването.
Илиана Беновска: И имам удоволствието да поканя първия събеседник в предаването – г-н Караниколов, министър на икономиката.
Емил Караниколов: Изключителна чест е за мен
Илиана Беновска: Заповядайте! Настанете се.
Емил Караниколов: Благодаря Ви.
Илиана Беновска: Г-н Караниколов, всъщност, изправете се. Може ли да ми кажете какво носите в джобовете си?
Емил Караниколов: Лична карта и лекарства за мигрена, да не споменаваме какъв продукт са.
Илиана Беновска: А къде са Ви откраднатите пари от корупционния сговор, който Корнелия Нинова днес обяви, че има в министерството за прикриване на корупция?
Емил Караниколов: Кое министерство?
Илиана Беновска: В Министерския съвет, добре, поправих се. Къде са Ви парите? Нищо ли нямате?
Емил Караниколов: Ами вижте, ако някой има сигнали за корупция, би трябвало да ги предаде в прокуратурата, иначе е съучастник. Разбира се, в наказателното право има изключения, освен ако не му е роднина.
Илиана Беновска: Заповядайте. Казвате го и като юрист, разбира се. Едно изречение само по повод това, че Елена Йончева ще прави разследване на този корупционен сговор, цитирам я буквално Корнелия Нинова, за прикриване на корупцията.
Емил Караниколов: Това е тяхно право, но още един път казвам, че ако имат такава информация, те са длъжни да я предоставят на компетентните органи.
Илиана Беновска: И така започнахме от последния сет на темите, които бях обявила – политиката в икономиката. Второто, което излезе от конгреса на БСП Ви е може би познато, защото това е мантра, която се повтаря от доста време. Искам точно да цитирам, г-жа Нинова призова, че сте потъпкали средния и малкия бизнес, а държавата си прехвърля отговорността и те предлагат, БСП, да върнем ролята на държавата в ключовите сектори и искаме, казва тя, в стратегически за държавата предприятия да бъдат забранени за приватизация и концесия. Вашето мнение?
Емил Караниколов: Ами, първо, в частта приватизация много сме закъснели. Ние раздържавихме всичко. Ако преди 30 години преди да започне и масовата приватизация, боновата, касовата, всичките форми, имаше политическо решение това да не се прави, да се запазят предприятията. Вероятно това сега щеше да е добре, но задавам въпроса защо тогава го направихме. Тогава аргументите са били, че тези предприятия не могат да издържат на конюнктурата световната и фалират. Спомняте си и Световната банка, и не знам някое правителство, независимо какво е било тогава, СДС, БСП, различни форми, да са били против приватизацията.
Илиана Беновска: Тя тръгна още от другите кабинети, но тука в скоба само да Ви попитам, ако този дълъг тренд от 30 години, който е минал в раздържавяване и въвеждане на пазарната икономика, се опитаме да го върнем назад и да възстановим държавата в икономиката, това нали си представяте, че се получава Трети закон на Нютон? Трябва да си възобновим обратно още 30 години.
Емил Караниколов: Много точно разбрах въпроса Ви. Изключително права сте. Всъщност ние лесно ще направим дружество, лесно ще направим компанията, стратегически, абсолютно всичко. Как ще пробием на пазарите? Дори да е много добра компанията, на нея й трябват години, години да пробие на пазарите. Затова нека да оставим бизнеса, инвеститорите, малките и средните предприятия да работят и те да пробиват, а държавата – и опозицията, и правителството, и управляващите, да създават необходимите условия те да могат да правят бизнес.
Илиана Беновска: Вие щадящо пропуснахте едно друго условие. Г-жа Нинова е един от участниците в приватизацията – „Техноимпортекспорт“, тя е оглавявала това дружество след приватизацията му, т.е. няма ли парадокс в нейното желание да се възстанови държавната собственост? И много интересно, така, искам да Ви попитам, леко иносказателно, ако трябва да се възстанови обратно това предприятие „Техноимпортекспорт“, дали не трябва да се възстанови и неговата капиталова адекватност, която е изчезнала по време на управлението на Нинова?
Емил Караниколов: Вижте, каквото и предприятие да направим в момента, ние трябва да му осигурим ресурс. Това, което казах – ние не можем да пробием веднага на пазара. Добре, правим нова компания, много иновативна, на нас ни трябва време да пробием на пазара. Закъсняла е тази идея.
Илиана Беновска: Не се хванахте на топката, която Ви подхвърлих. Предложете на г-жа Нинова, тя като има опит в приватизацията, да се пробва да възстанови капитала в „Техноимпортекспорт“ и да го върне на държавата.
Емил Караниколов: Аз мисля, че Вие по-лесно ще го направите.
Илиана Беновска: Ах, какъв сте. Трети упрек обаче – чуждестранни инвеститори напускат България. Днес беше обявено това, мисля, че не за първи път, но днес гръмко. Четири компании били напуснали България и били оставени 4000 работника без работа.
Емил Караниколов: Нека първо да кажем, че компании напускат навсякъде. Да, беше споменато, но нека да посочим как са обективните факти. Да уточним, че не са 4 компании, а са 2. Каква е разликата, ще кажа първата. Първата компания се занимава в текстилното производство. Имат няколко фабрики, но все пак работят наистина доста хора там – между 1400 и 1800 човека. Нека обаче да погледнем тази компания още от миналата година, техните отчети. Първо анализът, който показва, че основният им клиент има спад на техните продажби, който не е българска компания, въобще не е в България, т.е. те нямат поръчки. Второто, което е много интересно е, че те пишат, че имат проблем с работната ръка още миналата година, запетайка и с увеличаването на заплатите. Нали това ни е целта – по-високи доходи?
Илиана Беновска: Защо отиват в Румъния?
Емил Караниколов: По темата за Румъния само след малко.
Илиана Беновска: Ето, зад гърба Ви, може и отсреща на сплит да го видим, това е една статия от „Будапешт бизнес журнал“.
Емил Караниколов: Така, втората компания е компания, която се занимава в промишлено-вкусовата промишленост. Всъщност там интересното е, че тя остава в България, просто закрива едно производство, нека да го кажем един цех.
Илиана Беновска: Това е „Нестле“, ние го виждаме. „Нестле“ остава в България, нали?
Емил Караниколов: Разбира се, от 72 човека.
Илиана Беновска: Един цех от 72 човека отива в Румъния?
Емил Караниколов: Ами вижте сега, пращането в Румъния не знам от къде дойде, защото, както виждате и отзад, колегите и в Румъния, и в Унгария още в средата на този месец излезнаха с официална информация, че тази компания напуска май месец Румъния. Другата компания, това, което ние знаем е, че те се насочват към Мароко.
Илиана Беновска: Тоест 72-та работника с този цех, какво е този цех?
Емил Караниколов: Сладолед.
Илиана Беновска: Така, отиват първо в Румъния?
Емил Караниколов: За да закрият там и после да отидат в Унгария. Според мен, сладолед можете ли да правите?
Илиана Беновска: Ами можем да опитаме.
Емил Караниколов: Сигурно е прекрасен.
Илиана Беновска: Но можем и да предложим на г-жа Нинова, тя се слави като добър готвач, да опита да направи. А път 72ма души в БСП ще се намерят.
Емил Караниколов: Навсякъде ще се намерят. Въпросът е следното – навсякъде се търсят хора, тъй че има, но няма как ти да задържиш хора със заплати от 500-600 лева при положение, че доходите се вдигат. Тя в момента минималната заплата е 560. Разбира се тук има упреци, бизнесът казва защо вдигнахте минималната работна заплата без да го съгласувате с нас, а само примерно със синдикалните организации. Аз мисля, че програмата на правителството е ясна – до 2021 година минималната работна заплата трябва да е 650 лева. Ние имаме ангажимент към бизнеса, но имаме ангажимент към работниците, които искат да им се увеличават заплатите. Държавата реално в сектора, където се плащат заплати има около 30%. 70% работодател в държавата е бизнесът, на който сме му благодарни за това нещо, което прави. Държавата може да увеличава заплатите и го прави в бюджетната сфера, но държавата няма друг лост, освен да увеличава минималната работна заплата, което и направихме, но това е наше задължение. Но вижте, ние вече не сме бананова република. Тук идват сериозни инвеститори. Да, някои казват, инвестициите са спаднали отпреди 10 години. Приватизация – купуваш нещо за 10 лева, нарязваш го, на другия ден печелиш 100, банкова система, застрахователна система, фотоволтаици. Сега инвестициите са в реалния сектор. Защо не се каза на конгреса. Да, 2 компании, 4 напускат, защо не казахме, че миналата година се откриха заводи, защо дойдоха „Леони“, защо дойдоха „Язаки“, защо дойдоха двете производства за самолетни части, автомобилния сектор. Изключително – около 200 милиона инвестиции само за миналата година, 3200 работни места. Как започна тази година? Във Враца инвестиция за 22 милиона. Очаква се там до края да бъдат назначени 1000 работни места. Видяхте в Димитровград отваряме отново производство, износ, това е изключително важното. Но ние си затваряме очите за хубавите неща. Разбира се, правителството не трябва, това са 1600 човека, 1600 човешки съдби, но това е – ние ще доведем инвеститори, които могат да плащат заплати и да са конкуренция с други инвеститори, за да увеличават доходите.
Илиана Беновска: Упрекват Ви обаче, че инвестиционния процес не върви така, както сте обещали и във, ето виждаме и кадри от откриването в Димитровград, както сте обещали, Вие сте в коалицията с ГЕРБ, излъчен от Обединени патриоти, както сте обещали в общата си програма.
Емил Караниколов:. Съвсем скоро се надявам, тука до 3 седмици, да обявим едно голямо влизане в България на един изключителен инвеститор изключително имиджово. Разбира се, в началото ще е с научна и развойна дейност. Имаме, в момента водим разговори за…
Илиана Беновска: Стоп за малко. Имаме ли пари за научна и развойна дейност?
Емил Караниколов: Бизнесът е този, който дава парите за научна и развойна дейност. За него това е най-необходимо – да се създават нови продукти, иновации, по-лесно да е производството. Тоест бизнесът има пари, да. Бизнесът в България плаща заплатите. Още един път го казвам.
Илиана Беновска: А тайна ли е в какъв отрасъл, ако не искате да кажете името?
Емил Караниколов: Към момента нека да изчакаме 3 седмици. Ще има официално, разбира се, пресконференция в Министерството на икономиката. Изключително имиджово е за България.
Илиана Беновска: Но сега се сещам, че Иван Радев, гуверньор на Българска народна банка, каза, че ако икономиката, той отбеляза, че и в световен мащаб има процеси, които не се движат според очакванията, ако икономиката продължава с леко забавен, според него, растеж, ще има рискове за банките. Защото депозитите се увеличават, кредитите стават непровизирани.
Емил Караниколов: Аз мисля, че бизнесът си е взел урока от преди колко години вече минаха, десет, и от така наречената икономическа криза. В момента за криза не можем да говорим, но говорим определено за спад, което е сериозен знак и ние трябва да му обръщаме внимание, но бизнесът трябва да си е взел поуките, включително и банките. Банки в България чисто търговски държавни няма. Има Българска банка за развитие, но тя не е търговска банка.
Илиана Беновска: Тогава като говорим, за това дали бизнесът трябва да си е взел поука, виждам тук под масата, ще се опитам да я вдигна, макар и да е тежка, не мога да я вдигна, много е тежка. Емил Димитров – Ревизоро донесе и подари на предаването в унисон с остротата на въпросите една мина, разбира се, тя е обезвредена. Заложи ли Ви бизнесът и Емил Димитров – Ревизоро лично на Вас като министър на икономиката, а и на целия Министерски съвет мина със Закона за горивата?
Емил Караниколов: Не е такъв човек. Ние сме колеги. Вижте, бизнесът и Емил Димитров, и държавата, и абсолютно всички имат точно ясна позиция – трябва да има Закон за горивата. Защото това е единственият, може би, сектор акцизен и тютюна, и алкохолът имат специален закон, за горивата няма. Питането е защо. Тъй че от тази гледна точка това не е мина. Закон ще има и всички ще трябва да се регистрират, които искат да са в този сектор.
Илиана Беновска: Но как ще коментирате все пак тоталното несъвпадение на интереси, права и задължения, подчертавам 3те компонента, от двете нива, които засягат този закон. Едното ниво е едрият бизнес, петролната и газова асоциация, а другото ниво е превозвачи, снабдители, как се наричаше таи организация, Сдружение на търговци и превозвачи на горива, извинявам се, че им забравих името. Гостуваха ми миналата неделя.
Емил Караниколов: Тук ще си позволя една лека корекция, съжалявам за което.
Илиана Беновска: Заповядайте.
Емил Караниколов: Не можем да сложим от едната страна едрия бизнес, от другата малкия и средния, защото вижте, първо да не ги делим. Второ, КРИБ, АИКБ, Стопанска камара, Минно-геоложката, Строителната камара, те също казват, че трябва да се отложи закона, т.е. не можем тук да кажем дребните с големите. Не.
Илиана Беновска: Не, БСК каза, че не трябва да се отлага, недейте така
Емил Караниколов: Точно така и Асоциацията петролната, т.е. тук имаме разделение въобще на бизнеса без да го делим на малки и на големи. И големи работодателски организации казват „Искаме да има закон, всички трябва да се регистрират, но нека да седнем и да балансираме текстовете.“
Илиана Беновска: Добре, Николай Вълканов, председателя на Минно-геоложката камара, той послужи на срещата по-миналия петък мисля, че имаше в Министерство на икономиката, за катализатор на това да се разяснят всички проблеми и да се запазят все пак, както казвате Вие, интересите на всички – и на големите, и на малките?
Емил Караниколов: В петък беше Националният икономически съвет, на който целта беше да съберем бизнеса и да ги питаме дали те ще работят за конкретизиране на определени текстове и за тяхното подобряване. И на този Национален икономически съвет беше изявено от всички становището, че те ще участват. Разбира се, Асоциацията тогава сподели, и Стопанската камара, че те не са съгласни с предложението на Министерски съвет, което мина в сряда за отлагане на закона, но ще участват във всички дебати, за да има закон. Когато бизнесът иска едно нещо от нас и е обединен, е много лесно. Тогава имаш един субект срещу тебе и съответно държавата. Когато бизнесът е на коренно различно мнение, ние трябва да бъдем медиатори.
Илиана Беновска: Неслучайно Ви питам за ролята на Минно-геоложката камара и проф. Николай Вълканов, защото това катализира уравновесяване, може би, на напрежението и може би наистина сближаване на позициите и разрешаване на проблемите и на двете страни.
Емил Караниколов: Вижте, не е само Минно-геоложката камара. Строителната по-малко ли е?
Илиана Беновска: Строителната също. Земеделците вече бяха постигнали своя успех.
Емил Караниколов: Земеделците имат две организации, мисля, че са две. При едните даже до колкото знам ве1е е получено писмо в Министерство на икономиката, че не искат да участват в този процес. За тях всичко по закона е вече изчистено. Другата организация ще дойде, разбира се. Т.е. наистина има голямо разминаване между бизнеса тук. Работа е на правителството, на Народното събрание, на законодателния орган да намери баланса. Затова апелирах и към Народното събрание да седнем и да работим. Хората искат просто да бъдат чути. И вчера го казах и на т.нар. дребни търговци, няма разделение кой дребен и кой не, че някои от нещата, които предложиха и аз считам, че не са целесъобразни, но ще оставя бизнесът да обсъждат и да намерят най-доброто решение. Ако се наложи, тогава ще се намесим, но ние ще участваме, за да чуем всички страни.
Илиана Беновска: Добре, но ще успее ли бизнесът да се разбере. Аз миналата седмица, освен, че бяха малките търговци на горива при мен, отправила съм покана и към г-н Златев, председателят на Петролната и газова организация и представител на „Лукойл“ за България, ръководител, отправяла съм неколкократни покани за участие в годините даже, но негово право е да избере. Но аз си позволих да попитам за един факт, защото виждам, че има разправия на високо равнище между бизнеса и изпълнителната власт и на Вас сега се пада тази седмица май нелеката задача, ще отидем до там, да я туширате. Попитах г-н Златев дали Петролната и газова асоциация, големите в нея, не искат да изземат правото на изпълнителната власт, на министерски съвет и Бойко Борисов, да решават законите на България по справедливост. Той май ми се разсърди, но мисля, че ще му мине.
Емил Караниколов: Те не могат. Ако влезнат в управлението като политическа партия, тогава да кажем, че могат. В момента, още един път казвам, няма проблем с държавата. Проблемът е между бизнеса. Самият бизнес няма решение за тях си как точно трябва да изглежда закона вероятно защото поради някаква причина не е имало този диалог, който аз считам, че Министерство на икономиката ще им бъде предложен. Вижте, вече почвам да виждам предложенията и на едните, и на другите. Не считам, че ще има проблем. Сигурен съм, че след няколко месеца няма да се сещаме за този проблем.
Илиана Беновска: Добре, но все пак не мога да премълча, казах, че г-н Златев ми се разсърди и предполагам, че ще му мине, като разбра, че най-принципно съм попитала каква е ролята на бизнеса, отношенията с властта. Но не мога да не попитам дали тези престрелки, които се разиграват по върховете на големия бизнес между Петролната и газовата асоциация и лично г-н Златев и председателя на КРИБ, най-голямата работодателска организация, Кирил Домусчиев, има подозрение, че това е мерене на електорат. Особено за предстоящите евро и местни избори. Ще ме оборите ли?
Емил Караниколов: Да. Имаше напрежение между тях двамата, въпреки че те представляват едни организации. Те говорят от името на организацията, не говорят от собствено име. Направи ми впечатление обаче нещо много интересно. В четвъртък отново се излезе с декларация. Забелязахте ли, че нямаше личностни нападки?
Илиана Беновска: В четвъртък ГЕРБ, КРИБ и АИКБ внесоха при Вас и пуснаха публична позиция, че те продължават да настояват за 6 месеца отлагане на закона и да има диалог.
Емил Караниколов: Но нямаше личностни нападки.
Илиана Беновска: Нямаше личностни нападки.
Емил Караниколов: Това е най-важното. Мисля, че всички точно и ясно разбираме, че трябва да си дадем шанс. Колкото по-бързо започнем да работим, ще излезем наистина с работещ закон.
Илиана Беновска: Вие дадохте много обширни, много открити изявления след срещата на министър-председателя с представители на Петролната и газова асоциация, което те дълго бяха чакали, но той ги прие, когато вероятно е намерил време. Но той не се появи да говори. Какво се случи на тази среша? Вдигнете малко завесата.
Емил Караниколов: Те казаха тяхното становище, което и не е тайна. Те и публично го казват. Валентин Златев представлява една организация, но той е пръв след равни, както е в парламента. Т.е. решенията се взимат не от едно лице там.
Илиана Беновска: Е, никой не е казал, че Валентин Златев взима решения.
Емил Караниколов: Точно това искам, нека да излезем от този дебат. Дали е г-н Домусчиев, дали е г-н Златев, това са работодателски организации, това е бизнесът.
Илиана Беновска: Не, питам какво се случи на срещата между Борисов и Петролната и газовата асоциация.
Емил Караниколов: Още веднъж беше изразена точно и ясно категоричната позиция от тях, че те искат влизането в сила на закона. Колкото по-бързо, толкова по-добре. За тях най-добре е влизането, което е на 28-ми, но са готови да разговарят.
Илиана Беновска: На 28-ми трябваше да влезе…
Емил Караниколов: То утре мисля, че е 28-ми януари. Днес, утре, вече се обърках. Но всъщност това беше, което се говореше. Нищо друго не е казано. Доказаха ни, че вече водят разговори. Те са започнали тези разговори с Минно-геоложката, със Строителната камара. Вече почти са изчистили текстове, има внесени текстове и в Народното събрание. Тук разминаването дойде от това, че чисто технологично, че да кажем от Минно-геоложката, от Строителната камара се притесняват първо - да влезе закона и след това да бъдат изменени определени текстове, защото те още от първия ден ще са в нарушение.
Илиана Беновска: А говори се, че сред Сдружение на превозвачите и търговците на горива седи един от новите собственици на една нова рафинерия – „Инса Ойл“. Макар че те лично на мой въпрос на пресконференция казаха, че нито са го виждали, даже са му искали среща и той им е отказал категорично, и нямат контакт с него.
Емил Караниколов: Аз такъв въпрос не съм им задава.
Илиана Беновска: Аз им го зададох.
Емил Караниколов: Да. Зададох им въпрос колко членуват в организацията. Мисля, че отговорът беше около 130 или 160 предприятия, но не съм ги питал по същество кой е.
Илиана Беновска: Между другото, аз Ви моля и Вие да зададете този въпрос, който и аз зададох на малките и големите промишлености. Бих искала да го зададем и на големите, но в момента нямам още тази възможност да го направя в лично качество. Колко работни места покриват, какви са техните обороти и на малките, и на големите, какви данъци внасят в България?
Емил Караниколов: Поемам този ангажимент към обществото през Вашата телевизия.
Илиана Беновска: И Радио К2, ако обичате.
Емил Караниколов: И радио.
Илиана Беновска: Добре. И понеже говорихме в началото за инвеститори, нека да доизясним и спора по темата дали ще се премахне възможността да се получава българско гражданство на субекти със стопанска, или физически субекти цел, които инвестират големи обеми в България. Опитах се да се изразя по-дипломатично, за да не кажа: Ще остане ли да се купува гражданство с много пари? Айде, да си го кажа направо.
Емил Караниколов: Нека да кажем, че има различни видове. Едната възможност е точно тази – с т.нар. „бързи инвестиции“. Т.е. вкарваш една определена сума в ценни книжа, акции или дялове, или пък в доверителни сметки. В този случай се допуска първо право на пребиваване. Забележете обаче, че точно в тази хипотеза се допуска, че ако вкараш още един път тази сума отново в тези неща, вече ти имаш и бърза процедура за гражданство.
Илиана Беновска: Примерно ако ти вкараш един милион лева.
Емил Караниколов: Ако е бил един милион лева, ти имаш право на пребиваване и си върви процедура, която трябва да е 5 години. Обаче ако вкараш още един, това ти дава право ти да кандидатстваш и за гражданство/
Илиана Беновска: Тоест колкото си по-богат, толкова си по-улеснен? Така ли да го разбирам?
Емил Караниколов: Вторият инвеститор е този, който създава работни места и прави заводи, предприятия. В този случай законът казва, забележете, че ти имаш право само на пребиваване, но нямаш ускорена процедура. За мен лично по-важни са инвеститорите, които създават работни места.
Илиана Беновска: Ще въведете ли такава цедка?
Емил Караниколов: Аз съм категоричен. Мисля, че колегите в Министерски съвет сме категорични. Първият вид инвестиции не води нищо и не е довело нищо за българската икономика, без да искам да обиждам хора, които са дошли с добрата идея да го направят.
Илиана Беновска: Хора, които са дошли с този един милион, за да получат процедура за българско гражданство, даже се твърди от Европейската комисия, която се обърна всъщност с позиция към България и поради това се повдигна този въпрос, е това, че те после си ги изтеглят и няма сила, която да ги задължи. Те депозират ли се под условие?
Емил Караниколов: Първо нека да е ясно, че Комисията не посочи само България. Всички държави-членки го правят.
Илиана Беновска: Това го прави, г-н Караниколов, и Америка. Тя въведе тази практика. Нека да не се заблуждаваме.
Емил Караниколов: Точно. Но вижте, много държави са го направили по друг начин – да се инвестира в сектори, които западат, или в имоти. Това в България не знам дали е приложимо.
Илиана Беновска: Досега имало ли е такова условие?
Емил Караниколов: Не. По нашето законодателство не. Тук Ви казах – пари, държавни цели.
Илиана Беновска: Само да питам. Влизам с един милион, получавам право на процедура за гражданство.
Емил Караниколов: Точно така.
Илиана Беновска: Някой следи ли? Тези пари под условия ли са?
Емил Караниколов: Издават се уверения, проверяват се.
Илиана Беновска: Под условия ли са, че тези пари трябва да са в наличност всичките тези 5 години?
Емил Караниколов: Това дали са под условия, или не, това е лесно… Добре. В една ЕСКРОУ сметка ти оставяш едни пари.
Илиана Беновска: Точно така
Емил Караниколов: Какво е това за икономиката?
Илиана Беновска: Нищо.
Емил Караниколов: Това искам да кажа. Защото и преди комисията забележете какво каза комисарката – аз знам, че България го работи, ние започнахме този анализ 15ти февруари миналата година. Много преди ЕК. ЕК анализира всички държави. Ние го започнахме в България много по-рано и самата комисарка го каза, за което й благодаря – България знам, че работи и ще изменят това законодателство. Но още един път казвам, не и за инвеститорите, които реално създават работни места. Защото няма как на един инвеститор да му кажеш „Извинявай, но трябва да ти издам виза за един месец, втори месец, административни тежести“, а неговото предприятие е тук, на него му се налага сега и в момента да е в България.
Илиана Беновска: Три минути за три бързи въпроса. Клати ли се коалицията ОП-ГЕРБ? Вие, както казахме в началото, сте от Обединени патриоти и сте предложен от Атака, нали така?
Емил Караниколов: Точно така.
Илиана Беновска: Клати ли се коалицията? Виждате иронични забележки от ръководителите.
Емил Караниколов: Аз мога да коментирам Министерски съвет.
Илиана Беновска: Да, как работите Вие?
Емил Караниколов: В изключителна кондиция.
Илиана Беновска: С Каракачанов, с Николова?
Емил Караниколов: Целият Министерски съвет работи изключително. Ние сме един екип. Един ако страда, страдат всички.
Илиана Беновска: Добре. Втори въпрос – какво предстои тази седмица? Вие обещахте много активна седмица по Закона за горивата.
Емил Караниколов: Срещи.
Илиана Беновска: Планирали ли сте ги вече?
Емил Караниколов: О, вече има изпратени покани. От понеделник започваме с КРИБ, АИКБ. Вторник продължаваме, едната земеделска организация Ви казах отговаря, другата, след това Асоциацията. Те са понеделник, вторник, сряда. Ще има и брифинги. Поканени сте от сега.
Илиана Беновска: Точно това щях да Ви попитам. Любопитно ми е ще има ли веднага публични изявления, или ще кажете „дайте ни малко гратисен период от 10 дни“, примерно, не от 100 и няма да Ви говорим. Как преценявате?
Емил Караниколов: По никакъв начин, защото темата вече е обществено интересна и това е най-ценното за този закон.
Илиана Беновска: И тя се използва политически от опозицията.
Емил Караниколов: Няма значение какво казва опозицията. Гласува „въздържал се“. Не казват не, не казват да. Разбира се, има обвинения, не сме били готови с регистри, наредби. Ще си отговоря в парламента във вторник на всичко това.
Илиана Беновска: Защо във вторник.
Емил Караниколов: Защото има комисия.
Илиана Беновска: А, на комисия.
Емил Караниколов: Вероятно пак ще зададат въпроси, аз пак ще отговоря на всичко това. Нямаме притеснения.
Илиана Беновска: Тоест лично Вие гарантирате публично на всеки етап да можем и ние журналистите, и избирателите да сме наясно.
Емил Караниколов: Не само избирателите. Всеки от нас, независимо дали е журналист, или избирател, е потребител.
Илиана Беновска: Е, ние също сме избиратели.
Емил Караниколов: Точно така. Всеки обаче е потребител – министри, депутати. Всеки за него има интерес тази тема да се реши. И този сив сектор, за който се хвърлят едни цифри, обеми, просто да е ясен и наистина да се борим срещу него.
Илиана Беновска: Между другото, към този въпрос един подвъпрос на бързичко. Хората вече някак си се наплашиха от поскъпването на горивата, което не е наш патент български. Това се диктува от международните тенденции. И започват да се питат дали да не минават на газ.
Емил Караниколов: Тя и газта поскъпва.
Илиана Беновска: Още повече, че и там ще се въведат норми. Какво се случва с бутилките с газ?
Емил Караниколов: За бутилките с газ има предложение от т.нар. малки търговци, от големите асоциации.
Илиана Беновска: Това няма ли да е вторият газов закон. Няма ли да е втората мина?
Емил Караниколов: Не, не. То пак е в закона. Не считам, че мината е Ваш подарък и е обезопасена. Не е опасна. Аз мисля, че всеки един икономически оператор, който прави бизнес, трябва сам да решава какво количество. Но там, където ги съхраняват трябва да се отговаря на пожарна безопасност, на РИОКОЗ и на всички тези правила и да има контрол. Да са регистрирани, да се знае.
Илиана Беновска: Тоест, Вие не искате сива икономика? То кой ли я иска.
Емил Караниколов: Не, не искам, а и те не искат. Илиана Беновска: Кои те?
Емил Караниколов: Бизнесът.
Илиана Беновска: Още един въпрос – как гледате на предложението на бизнеса, това не е точно във Вашия патримониум, но косвено го касае, работодателите и работниците да плащат еднакъв размер осигуровки? Това до какво ще доведе? Ще доведе ли до изсветляване на икономиката?
Емил Караниколов: Не мога да кажа, но да не създаде трудности за работниците. От това най се плаща. И за бизнеса, разбира се. В момента тежестта е в бизнеса, до колкото се сещам.
Илиана Беновска: Да, пропорционално да.
Емил Караниколов: Всички тези промени, радикални, трябва наистина да се направи анализ как ще повлияят. Министерство на финансите е изключително компетентна институция, Българска народна банка. Мисля, че те най-добре могат да се справят с този отговор. Но трябва отново да има баланс.
Илиана Беновска: Последен въпрос. Съсредоточете се да ми отговорите не толкова предизборно, но все пак. Кое ще бъде най-важното за Вас като мисия тази година в икономиката?
Емил Караниколов: Повишаване на доходите. Това е.
Илиана Беновска: Как?
Емил Караниколов: Повече инвеститори, високотехнологични производства, услуги и производства с висока добавена стойност.
Илиана Беновска: Агенцията за чуждестранни инвестиции работи ли активно?
Емил Караниколов: Това е един останал, даже българският бизнес и то големи компании все още си мислят, че е за чуждестранни инвестиции и не се сертифицират. Агенцията е за насърчаване на инвестиции.
Илиана Беновска: Не, в смисъл вдигна ли я в рекламата България и с какво България е примамлива?
Емил Караниколов: На времето, когато за и големите милиардни инвестиции, за които говорим, България беше привлекателна с едно нещо, тъй като нямаше инфраструктура – бананова република, евтина работна ръка.
Илиана Беновска: Разбрах Ви. Министър-председателят направи инфраструктурата, която дава възможност да бъдем по-рекламна дестинация за инвестиции.
Емил Караниколов: И продължаваме да я правим. Вижте, от големите инвеститори сега имаме запитвания и казват следното нещо: искам инвестицията, където ще правя, да е на 10 км от голям път, магистрала и най-много на 70км от летище. Онзи ден бях в Димитровград и попитах кмета, тъй като вече тръгват Хасково, Димитровград инвестициите и го попитах „Кога дойдоха?“ „С пътя.“
Илиана Беновска: Разбрах Ви. Този финал е добър. Нека и Вие да продължите по пътя и да решите въпросите за горивата по пътя, ако ме разбирате.
Емил Караниколов: С помощта на колегите от Министерски съвет и опозицията и всички вас.
Илиана Беновска: Много Ви благодаря.
Емил Караниколов: Благодаря.
Илиана Беновска: Успех Ви желая в тази мисия. Заповядайте. Разговаряхме за горивата, купуването на гражданство, инвеститори, политиката в икономиката и няколко други подтеми с министъра на икономиката Емил Караниколов.
Така завърши разговорът между Емил Караниколов и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване "Беновска пита" по Канал 3 и Радио К2.