Акад. Николай Кауфман (1925-2018), изтъкнат музиковед, фолклорист и композитор, който е записал над 40 000 български народни песни и инструментални мелодии, е обработил песнопението и го е разгърнал в многогласна песен за смесен хор, която може да се изпълнява на всяка голяма световна сцена. Неговата композиция „Безродна невеста”, станала емблематична за „Мистерията на българските гласове”, влезе в един от последните албуми на група „Ю Tу”, а самият той през 1990-та става носител на „Грами” за албум №2 „Мистерията на българските гласове”.
Великденската православна молитва, която се състои от Псалом 140 „Да исправитса молитва моя” и се изпълнява на Вечерня по време на големия християнски празник, е на български и в църковнославянски оригинал. По тази молитва руският хоров диригент и композитор проф. Павел Чесноков (1877–1944), създава многогласна песен за хор, изпълнявана и до днес навсякъде по света. Отделно пано представя молитвата „Хайр мер“ (Отче наш) на арменски език и оригинално изображение на еврейската Пасхална Агада от 14 век – книга, която се чете по всяко време на големия еврейски празник Пасха и разказва за Изхода от Египет и освобождаването от робството. В нея се казва: „Всяко поколение трябва да се чувства така, сякаш и то сега се освобождава от робството”.
„Молитвата на Пророка Мухаммед, която обхваща всички останали молитви”, е изписана в оригинал на арабски и в превод на турски и български. Посетителите на изложбата ще видят и арабския оригинал на Фатиха – централната сура от Корана в Ислямската молитва.
Християните днес са 2.18 милиарда души, почти една трета от населението на планетата. Евреите в света са над 13 милиона, повечето от тях живеят в Израел и САЩ. За 1/5 от населението на света, т.е. за около един милиард души, Ислямът е едновременно религия и начин на живот. Мюсюлманите следват религия на мир, милост и прошка, и по-голямата част нямат нищо общо с изключително тежките събития, които се свързват с тяхната вяра.
Свободата на вероизповеданието е в природата на всяка от големите религии, а расизмът е чужд както за християните, така и за мюсюлманите и евреите. Всяка от тях проповядва равенство и човешки права. В Корана например се казва: „О, хора! Ние ви сътворихме от един-единствен човек, мъж и жена, и ви превърнахме в народи и племена, така че да може да се познаете един друг.”
В изследвателската и подготвителна работа за изложбата в Арт галерия „Кръг“ за визуалните пана на 5-те оригинални езици са участвали: арабистката и преводачка Мая Ценова, районният мюфтия на Кърджали Бейхан Мехмед, преводачката Пепи Шапатов-Михов от Йерусалим, Хабибе Халибрям от Кърджали и изследователката Ангелина Рашкова от Кърджали.
Дарина ДЕЕНИЧИНА