Кърджали. Местна инициативна група (МИГ) „Стамболово-Кърджали 54“ набира проекти по Мярка 7.6 „Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на селата” по Програмата за развитие на селските райони BG 06 RDNP001-19.200. Това съобщиха от пресцентъра на Община Кърджали. Ще бъде предоставена безвъзмездна финансова помощ за запазването на духовния и културния живот - културната идентичност и традиции, опазване и популяризиране на природното наследство на територията на МИГ, с цел да се осигури повишаване качеството на живот на хората. В обхвата на тази подмярка се включва подкрепа за културните центрове - читалища, библиотеки, училища, музеи, религиозни храмове, като ще се предоставя безвъзмездна финансова помощ за материални и нематериални инвестиции, включително и за религиозни храмове и прилежащи пространства. Проектът трябва да се осъществява от НПО и да съхранява местни традиции и обичаи. Минималният размер на допустимите разходи за един проект е 1 955,80 лв., а максималният за един проект е 58 674 лв. Крайният срок за подаване на документите е 22.03.2019 г.
За подпомагане могат да кандидатстват организации на територията на Община Стамболово и Община Кърджали с техните 54 села, а също - местни поделения на вероизповеданията, регистрирани или признати за юридически лица, включително читалища; училища и детски градини; общините. Допустимите дейности и разходи по процедурата са за възстановяване, реставрация, ремонт и, или реконструкция на сгради с религиозно значение; подготовката и организацията на местни културни събития, като фолклорни празници и събори, панаири, фестивали, хепънинги. Ще се финансират и проучвания и изработване на материали, във връзка с идентификация и документиране, изследване, и съхраняване на елементи от нематериалното културно наследство. Ще има средства и за създаване, съхраняване или обогатяване на етнографски, природни и исторически сбирки; за дейностите, свързани с проучвания, запазване и популяризиране на автентичен фолклор и местни традиции, възстановяване на празници, обичаи и храни; възраждане и възстановяване на елементи от традиционни костюми или предмети от традиционния бит; закупуване на инвентар, съоръжения, оборудване, обзавеждане като - музикални инструменти, носии, витрини за изложби, стелажи, декори, интерактивни дъски, мултимедии, лаптопи, осветление, озвучителна, аудио и видео техника, компютърни конфигурации за сценично оформление.
Ще бъде финансирано и попълването на библиотечни фондове с библиотечни материали, закупуване на книги, графични издания, електронни документи и др. Проектът може да обхваща опазване, възстановяване, подобряване и поддръжка на природното наследство и селския ландшафт, включително на природни дадености, забележителности и територии от особено значение за местната общност (включително местата по Натура 2000), на ценни за територията природни образувания, растения, дървесни видове и животни, вековни дървета. Поддържат се и съвместни проекти за информиране и включване на населението в опазване на природни елементи и защитени биологични видове, като неделима част от селския ландшафт; идентифициране на местни отличителни характеристики на пейзажа; организиране на опознавателни и занимателни акции за почистване от отпадъци; облагородяване и опазване на селския пейзаж в и извън населените места.
Ще бъде подкрепено също и възстановяването и подобряването на малки по мащаб инфраструктури за отдих и развлечение, например: заслони, информационни и указателни табели, пътеки.