Сибиу. Високопоставени представители на Европейския съюз изразиха подкрепата си за Кипър в спора с Турция, която заплаши да започне сондажи в Изключителната икономическа зона на острова (ИИЗ), на фона на призивите на гръцкият премиер Алексис Ципрас към Анкара за диалог по въпроса – първи по рода си, отбелязват в редакцията на електронното издание на атинския ежедневник Kathimerini.
В рамките на срещата на високо равнище на лидерите на ЕС в румънския град Сибиу, председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че Европейският съюз „е единен" в подкрепата си за Кипър, добавяйки, че Блокът „очаква Турция да зачита суверенните права" на страната-членка на Общността.
Запитан от репортер за позицията си по същия въпрос, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер отбеляза, че „днес съм киприот".
На брифинг на лидерите на ЕС, президентът на Кипър Никос Анастасиадис говори за „безпрецедентна ескалация на незаконни действия" в Източното Средиземноморие, заявявайки, че кандидатурата на Турция за сондажи в ИИЗ на Кипър е равносилна на нова инвазия на острова. Той и Ципрас, които се срещнаха отделно в кулоарите на срещата на върха, призоваха за предприемане на мерки срещу Анкара, ако тя продължи с изпълнение на плановете си.
Ципрас подчерта, че въпросът „не е вътрешен проблем на Кипър", нито двустранен въпрос между Кипър и Турция, „а европейски". Той разкри, че е поискал на следващата среща на върха след изборите за Европейски парламент въпросът да бъде разгледан отново и да се предприемат мерки, ако „едностранното провокативно поведение на Турция“ продължи. „Турция трябва да седне на масата за диалог, а не да продължава с едностранни действия, които нарушават международното право", предупреди Ципрас.
Въпреки че Анастасиадис не поиска официално от ЕС да наложи санкции срещу Турция в срещата на върха в четвъртък, която се съсредоточи върху въпроси, свързани с глобалното затопляне, демокрацията и заетостта, източници посочиха, че няколко лидери, включително унгарският премиер Виктор Орбан, литовският президент Даля Грибаускайте и шведският премиер Стефан Льовен са подкрепили подобен сценарий.
Развитието идва на фона на острата реторика на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който в реч пред турските кадети в четвъртък говори за „все по-големи опити за нарушаване на нашите права в Източното Средиземноморие и Егейско море".

Превод и редакция: Тереза Герова