Нещата се промениха, отбелязва вестникът. Ципрас и неговата партия СИРИЗА вече не твърдят, че искат да „демократизират“ Европа, както по-рано. Може би защото осъзнаха, че тя вече е демократична. Европейските страни, заедно със САЩ, Канада, Австралия и, за съжаление, много малко други страни по света, са демокрации много преди Коалицията на радикалната левица да се появи в политиката, посочва изданието, като коментира, че те могат да имат някои слабости, несправедливости и неравенства, но въпреки това продължават да са най-свободните общества.
Лозунги като „Отивай си госпожа Меркел“ и множество други обиди към канцлера – както и към домашните противници, които си сътрудничат с нея – сега са в миналото, констатира „Катимерини“. Сътрудничеството между Атина и Брюксел, както и с Брюксел, е на добро ниво днес. Все пак, германският канцлер ще призове гръцкия премиер да не се отклонява от прилагането на реформите.
Това посещение обаче няма да се съсредоточи само върху икономиката. Тя също така ще се занимае със споразумението за името на Македония от Преспа. Меркел ще повтори позитивното отношение на Германия към договора, подписан между Гърция и Бившата югославска република Македония (БЮРМ) и по този въпрос премиерът ще получи подкрепа от канцлера. По-интересно е как Меркел ще се справи с лидера на основната опозиция на Гърция - Кириакос Мицотакис, пише вестникът.
Намеренията и целите на нашите европейски партньори, както и на американците, са добре известни. Но би било грешка да се окаже натиск върху лидера на Нова демокрация, съветва изданието.
Канцлерът знае, от брифингите си от германското посолство в Атина, че спорът за името на БЮРМ е политическо предизвикателство не за Ципрас - чиито поддръжници и гласоподаватели традиционно подкрепят решение, което ще включва някои компромиси - но за Мицотакис. Ако лидерът на НД подкрепи сделката, той би рискувал разпадането на неговата партия - лоялен член на групата на Европейската народна партия и стълб на политическата стабилност в страната.
И в днешния политически момент нито Гърция, нито Балканите ще се възползват от създаването на ново политическо движение в Гърция, което лесно би могло да стане жертва на влияния от други сили. Освен това, като страна, която зачита континюитета в държавата, Нова Демокрация, ако дойде на власт, ще се съгласи с изпълнението на сделката. Следователно, нормализирането на двустранните отношения между Гърция и БЮРМ ще продължи напред, а последните ще се присъединят към Северноатлантическия алианс, обяснява „Катимерини“.
Предвид това, Меркел няма причини да поставя Мицотакис на място. Очевидно тя ще изрази подкрепата си за споразумението, но нейните стратегически цели най-добре биха били изпълнени, като добави, че тя не оказва натиск върху никого и че уважава гърците, които имат различно мнение по този чувствителен въпрос, заключва изданието.
Превод и редакция: Иван Христов