Атина. Гърция призова за „политически диалог", за да се сложи край на кризата във Венецуела, където лидерът на опозицията Хуан Гуайдо се обяви за президент на страната след масови протести срещу държавния глава на латиноамериканската страна Никола Мадуро, съобщава електронното издание на атинския вестник Kathimerini.
В изявление заместник-министърът на външните работи Йоргос Катругалос обяви подкрепата на Гърция за демокрацията във Венецуела и призова за „възстановяване на социалния мир" с помощта на посредничеството на Европейския съюз.
„Не искаме Венецуела да се превърне в Либия в Южна Америка. Искаме да се радваме на демокрация и просперитет, а хората да бъдат обединени и наистина да могат да упражняват демократичните си права в република, която е изключително за тяхна собствена изгода”, подчерта Катроугалос.
По-рано през деня Мадуро увери, че е готов да седне на масата за преговори с опозицията и отвори възможността за посредничество от трети страни.
Според съобщенията от по-рано тази седмица, Гуайдо е призовал гръцкото правителство да застане на страната на ЕС с цел оказване на натиск върху Мадуро да проведе свободни и честни избори. Латиноамериканският политик не скри притесненията си от решението на Атина да подкрепи Мадуро. Поради тази причина той покани премиера Алексис Ципрас да посети Венецуела, за да види сам каква е ситуацията в страната.

Пълното изявление на гръцкото външно министерство:

Гърция е солидарна с народа на Венецуела, подкрепя демокрацията и се стреми към възстановяване на социалния мир в това изключително поляризирано общество, в много поляризираната политическа система. И нашето дългогодишно убеждение е, че единственият метод, чрез който тези различия може да бъдат преодолени, е политически диалог.
От първия момент ние се стремяхме, единният ЕС, да популяризираме идеята на група държави, включително онези държави от ЕС, които поради исторически причини имат влияние върху региона, да приемат посредническата роля. Инициативи на други страни като Уругвай и Мексико са насочени към същото. Нещо повече, последната намеса на папа Франциск беше в същия дух.
Считаме, че това е ключов въпрос за ЕС - на първо място да поддържа единна позиция; второ, да не се държим зад инициативите на други велики сили; трето, пълното зачитане на демокрацията; участието на армията да не бъде допуснато да бъде фактор, който ще формира развитието, тъй като някои страни от опозиционните сили изглежда искат точно това.
Предадох тези позиции, като също така изразих подкрепата си за нейните досегашни усилия, на Върховния представител на Европейския съюз по външните въпроси и политиката на сигурност Федерика Могерини. Също така ще се стремим същите позиции да преобладават в четвъртък и петък в неформалния Съвет на министрите на външните работи на ЕС, именно защото искаме ЕС да бъде водещ поддръжник на мира и да не бъде фактор, който ще влошава или няма да успява да разреши проблемите.
Не искаме Венецуела да стане още една Либия в Южна Америка. Искаме тя да се радва на демокрация и просперитет, а хората да бъдат обединени и наистина да могат да упражняват демократичните си права в република, която е изключително за тяхна собствена изгода.


Превод и редакция: Тереза Герова