Атина. При засилваща се тревога за неотдавнашната проява от турска страна на трансгресия, във вторник външното министерство на Гърция предаде на турския посланик в Атина Бурак Йозугерджин протестна нота заради инцидента в понеделник с хеликоптера на премиера Алексис Ципрас, докато той е пътувал към източноегейския остров Агатониси, за събитие по повод годишнина от въстанието през 1821 година срещу османското управление, пише на електродната си страница гръцкият Kаthimerini.
Инцидентът се случи само дни след като външните министри на двете държави Георгиос Катругалос и Мевлют Чавушоглу се споразумяха, че делегации от двете страни трябва да започнат да обсъждат мерките за изграждане на доверие, като се основават на споразумение, подписано през 1988 г. от предшествениците им тогавашните външни министри на Гърция и Турция – Каролос Папуляс и Месут Йълмаз.
В същия ден, който беше и религиозен празник в Гърция, турски джетове нарушиха 47 пъти националното въздушно пространство на страната в източно Егейско море.
Според Атина Турция нарушава договореностите от 1988 година, според които двете страни се въздържат от военни действия и избягват провеждането на военни упражнение по време на пика в туристическия сезон и при национални и религиозни празници.
Гръцката страна съзира в тези нарушения демонстрация от турска страна на агресивна позиция, а не само – кампания , организирана от Реджеп Тайип Ердоган в навечерието на местните избори в неделя.
Според докладите Ципрас е бил в хеликоптер Chinook, когато два турски самолета F-4 са го доближили, нарушавайки гръцкото въздушно пространство. Хеликоптерът се е снижил, за да ги избегне, а гръцки F-16 са ги пресрещнали.
“пътувайки насам, бях притиснат от турски самолети, и защо беше това?” е заявил Ципрас, като е слязъл в Агатониси.
Източник от турските служби за сигурност, пожелал анонимност, е обявил, че няма никакво притискане от страна на турските джетове, а те просто са изпълнявали „рутинни задължения“.
Гърция възприема инцидента от понеделник като нова манифестация от страна на Турция на теорията й за т. нар. „сиви зони“ в Егейско море, където тя оспорва суверенитета над няколко острова.

Превод и редакция: Ивелина Ватова