Очаква се парламентът на Бивша югославска република Македония да ратифицира споразумението, най-късно до 15 януари, което означава, че топката ще бъде в полето на гръцките законодатели.
Според анализаторите общите избори се очаква да се състоят или през март, или през май и до голяма степен ще се определят от развитието на Договора, както и от ходовете на правителството през януари - включително повишаването на минималната заплата. Нещо повече, правителството се надява да извлече полза политически връщането на Гърция на световните финансови пазари през следващите месеци.
Друг ключов фактор ще бъде резултатът от преговорите между правителството и религиозните власти относно отношенията между църквата и държавата.
Като се има предвид потенциалната политическа цена на Договора за името за правителството, премиерът Алексис Ципрас, според съобщенията, е получил време от своя колега от Скопие Зоран Заев и другите международни участници да представи Договора за ратификация в Парламента избран от него момент.
Според информация на изданието на Ципрас е дадена и възможността да ратифицира Договора в парламента най-късно до март и да отложи гласуването на протокола, който ще премахне възраженията на Гърция срещу кандидатурата на Македония за членство в НАТО след парламентарните избори.
Източници обаче са казали на вестника, че най-вероятният сценарий е, че Ципрас ще вкара Договора от Преспа сравнително скоро Парламента сравнително скоро - в края на януари или началото на февруари. Същите източници също така заявиха, че няма да има забавяне на гласуването, което ще позволи на Скопие да се присъедини към НАТО, така че Гърция да се придържа към буквата и духа на споразумението.
Що се отнася до заплахата от лидера на младшите коалиционни партньори Панос Камменос да напусне правителството заради Договора от Преспа Ципрас не се притеснява, тъй като е уверен, че може да събере 151 гласа, необходими за ратифицирането му в Парламента.
Превод и редакция: Юлиян Марков