Агенция "Фокус" представя материала без редакторска намеса, като изразените в него мнения са на автора и агенцията не носи отговорност за тях.
Доволен съм, че Гърция и Северна Македония работят заедно, за да развият добри отношения, въпреки че, както често казвах, ще са необходими поне едно поколение, преди старите спорове да изчезнат.
В този случай обаче мисля, че би било възможно да се подобри ситуацията, като се нарича езикът, който е бил оформен в Северна Македония през последния век и половина "съвременен македонски".
Казвам това, защото това ще го отличава от древния македонски диалект (който на свой ред трябва да се нарича „древен македонски“). Това е диалект, който не може да бъде реконструиран, защото древните македонци, както някои други народи в една и съща област, като цяло не са имали нужда да записват нещата. Така че това, което имаме, е списък от около 150 думи, цитирани от по-късни автори и може би не всички написани правилно, и няколко имена. От тях е видно, че „древния македонски” е бил един от редица диалекти, които се говорели в северната и западната част на съвременна Гърция и сега се наричат „северозападни гръцки” диалекти. Те се припокриват и имат много общи неща, така че е обичайно да ги наричаме „диалекти“, а не пълни езици.
След завладяването от Александър Велики на нови земи, атическият диалект е предпочитан от македонската аристокрация, също както френският език е предпочитан от аристократите в Европа до сравнително модерни времена, става стандартен език не само в Гърция, но и в по-широкия елинистичен свят,които тези завоевания са създали.
Поради тази причина въпросът, който толкова често се задава - “Говори ли македонците гръцки?” - е зле формиран, защото преди времето на Александър няма такова нещо като гръцки език. Дотогава гърците са използвали различни диалекти на различни места. Поради тази причина е уместно да се говори за „древен македонски“, а гърците да използват този израз и да използват „съвременен македонски“, когато се отнасят до езика на северната им съседка.
Превод и редакция: Юлиян Марков