Перспективата за членство в ЕС е мощен двигател на реформите на Балканите, след като бивша Югославия се разпадна по време на войната в началото на 90-те години, а изпълнителната власт на ЕС, Европейската комисия, препоръча миналия месец да бъдат поканени да започнат преговори.
На срещата на върха в Брюксел следващата седмица лидерите на ЕС ще обсъдят кандидатурите на Албания и Северна Македония, но председателят на Европейския съвет Доналд Туск, сигнализира в сряда, че не всички страни искат да започнат преговори в момента.
„През последните две години Вашата страна даде всички правилни политически сигнали, които ЕС очаква от кандидатите”, каза Туск, заедно с президента на Северна Македония Стево Пендаровски. – „Ти направи всичко, което се очакваше от теб“.
„Но искам да бъда честен с вас: не всички държави-членки са готови да вземат решение за започване на преговорите през следващите дни“, добави Туск.
Ръководителят на външната политика на ЕС Федерика Могерини предупреди миналия месец, че Европа е на кръстопът, когато става дума за разширяването на Балканите. „Винаги казваме, че това е процес, основан на заслуги, така че когато заслугите се оценяват като положителни, трябва да бъдат признати“, каза тя.
„Неуспехът да се признае и да се отговори на обективния напредък ще навреди на доверието в Европейския съюз“, подчерта Могерини, добавяйки, че това може също да „подкопае стабилността и сериозно да обезкуражи по-нататъшните реформи“.
Нейното предупреждение дойде ден след като Сърбия постави армията си в пълна готовност, когато въоръжената косовска полиция използва сълзотворен газ и арестува около двадесет души в доминираното от сърби Северно Косово в хода на „операция срещу организираната престъпност“.
Северна Македония получи статут на кандидат за членство под името Македония през 2005 г., но присъединителните преговори никога не започнаха, най-вече поради спора с Гърция за името й. Съседните държави постигнаха споразумение за названието миналата година , с което бе отворен пътя на Скопие към влизане в НАТО и евентуално в ЕС.
Превод и редакция: Иван Христов