„То Потами“ беше последната жертва. Двама от депутатите й – Йоргос Псарианос и Йоргос Амирас – обявиха, че напускат партията и в резултат от това тя остана със само трима народни представители – под минимума от петима депутати, необходим, за да може една партията да бъде представена в парламента.
Останалите й представители са лидерът Ставрос Теодоракис и Спирос Ликудис, които подкрепят македонската сделка и Йоргос Мавротас, който клони към нея.
При излизането си от партията, Псарианос заяви, че страната преживява „най-трудния и опасния си период“ от десетилетия.
По-рано, Амирас се позова на разногласията около договора за името на Македония, когато разкри, че напуска партията. Лидерът на „То Потами“ Теодоракис заяви, че фракцията е пострадала, „но не ни убиха“.
Центристкият алианс, „Движение за промяна“ (КИНАЛ), продължи да се клати в понеделник, след като през почивните дни бе изключен Танасис Теохаропулос – председателят на една от съставните партии на Движението – Демократическата левица (ДИМАР).
Теохаропулос, който беше изгонен заради това, че подкрепя Преспанския договор, заяви, че изключването му от КИНАЛ означава и излизане на ДИМАР. Според слуховете, сега го ухажва СИРИЗА.
Според анализаторите, управляващата партия ще сметне за „малка победа“ срещу КИНАЛ евентуално привличане на ДИМАР в своята орбита. „Очевидно има място за диалог с Демократическата левица“, заяви говорителят на правителството Димитрис Цанакопулос.
Междувременно, разискването по сделката започна в понеделник на равнище комисията по външни работи, преди, както се очаква, тя да бъде ратифицирана на пленарна сесия в четвъртък вечерта.
Преди да започне дебатът, имаше много дискусии за състава на комисията по външни работи, която разглежда споразумението, преди да отиде на пленарната сесия с оглед на няколко скорошни промени в „Потами” и „Движение за промяна”.
Според настоящият баланс в комисията, 28 депутати подкрепят договора, а 27 са против него.
Превод и редакция: Иван Христов