„Контролираме моретата и морското дъно... Черно море, Егейско и Източното Средиземноморие, което включва също Кипър“, заяви Акар, като добави, че „тези райони са в нашата сфера на интереси... ние сме отговорни за обезпечаването на мира и спокойствието там“, бяха думите му, изказани във военен обект в Турция.
Наблюдателите в Гърция отбелязаха, че моментът, в който идва това изказване не е случаен и е направен само два дни преди тристранната среща в Ерусалим между Гърция, Кипър и Израел с участието на държавния секретар на САЩ Майк Помпео.
За Анкара срещата е част от това, което тя смята за съгласувано усилие за обкръжаване на Турция, която сега изглежда се стреми да утвърди своите претенции в региона, пише вестникът.
Пример за това е снимката на първата страница на вестник "Йени Сафак", публикувана в петък, на която са изобразени двама турски тюлени, които държат знаме на Турция край северното крайбрежие на Крит по време на ученията на НАТО Ариадна-19 под заглавието „Средиземноморието е наше”.
Снимката първо се появи на „Туитър“ акаунта на Съюзното морско командване на НАТО (MARCOM) в сряда, но бе свалена след протест на гръцкия военноморски флот, внесен от министъра на отбраната на Гърция Евангелос Апостолакис.
Нещо повече, турската активност в Егейско море и Източното Средиземноморие в четвъртък съвпадна със срещата на външните министри на Гърция и Турция и това бе разбрано в Атина като послание от Анкара, подчертаващо цялостните й намерения в региона.
Часове след изказванията на Акар в петък гръцкият му колега Апостолакис призова турските власти да се въздържат от неразумни изявления, които подхранват двустранното напрежение. „Не мисля, че изявленията на [Акар] могат да бъдат взети на сериозно. [Турските официални лица] трябва да се държат сериозно и да внимават какво говорят. Не бива да стрелят с фойерверки само за да направят впечатление“ - каза Апостолакис.
„Въпреки че сме във фаза, в която се мъчим да намерим начин да разсеем напрежението... Акар ни изненада с нещо ново, с неща, които не се основават на здравия разум“, добави бившият началник на гръцките въоръжени сили.
„Принципите на Гърция са да уважава международното право и договорите. Когато тези принципи са поставени под въпрос, ние имаме правото да се притесняваме“, заяви Апостолакис
Превод и редакция: Иван Христов