Вече е ясно: дясноцентристката „Нова демокрация“ извоюва внушителна победа, докато СИРИЗА остана втора сила в страната, въпреки че инвестира сериозно в поляризираща реторика и в привличане на избирателите. ПАСОК зае трето място пред Комунистическата партия и неонацистката „Златна зора“. Разделението между противници и привърженици на „спасението“ е факт. Предсрочните парламентарни избори, които Ципрас ще поиска след седмица, вероятно ще отразят това.
Ципрас и СИРИЗА дойдоха на власт през януари 2015 г. с 36,34% от гласовете, водени от вълна от публичен гняв към политиката на строги икономии и реформи, които кредиторите и партньорите от Европейския съюз наложиха на гърците в споразумението за спасяване от 2010 г. Управлявайки заедно с крайнодясната „Независими гърци“, СИРИЗА се представи като глас на обикновените хора срещу елитите. Въпреки че не успя да принуди кредиторите да се подчинят на волята на Атина, а в средата на 2015 г. бе принуден да приеме нов спасителен план с тежки условия, Ципрас продължи да атакува съперниците си у дома. През последните седмици преди изборите за Европейски парламент, той инвестира сериозно в политическа кампания. Той предупреди пенсионерите, че средствата, които правителството им предостави през последните седмици, зависят от техния вот в неделя. Тактиката не работеше. Причините, поради които хората изоставиха СИРИЗА, ще бъдат по-ясни през следващите няколко дни, но изглежда, че много от центристките гласоподаватели, които се преместиха от периферията на политиката към центъра, вече не са доволни от поляризиращия език на Ципрас, неговите политики и, може би, толерантността на неговото правителство към активизъм срещу „антиестаблишмента“.
В изявлението си след изборите малко преди полунощ Ципрас заяви, че ще посети президента Прокопис Павлопулос веднага след втория тур на местните избори, който ще се проведе в неделя, и ще го помоли да свика парламентарни избори. Премиерът избра да представи политическия избор между светлина и тъмнина, като партията му обещава освобождаване от строгите икономии, докато нейните съперници са привидно за икономии, за елитите и за Международния валутен фонд. Това беше по същество продължение на предизборната кампания, която доведе до поражение на неделните избори за Европейския парламент и местните власти. Това предполага, че СИРИЗА може не само да поддържа поляризиращ език, но може и да увеличи напрежението, за да запази гласовете си.
Лидерът на „Нова демокрация“ Кириакос Мицотакис, от друга страна, изглеждаше спокоен в изявлението си по-рано в неделя. Той призова премиера да свика избори колкото е възможно по-скоро, но също така призова привържениците на партията мъ да действат „с отговорност и преди всичко със скромност“. Това ще бъде трудна задача, ако правителството и неговите поддръжници поддържат напрежението от последните седмици. Но Мицотакис вече е в състояние да бере плодовете на забележителното му съживяване след първа победа за него от юни 2012 г. насам. Това означава, че Мицотакис може да бъде в състояние да прокара дневния ред на реформите, който предложи, когато беше избран за партиен лидер през януари 2016 г. Мицотакис, въпреки че е син на бивш министър-председател, беше смятан за аутсайдер заради реформисткия му уклон в една силно консервативна партия.
Следващите няколко седмици и месеци ще бъдат от решаващо значение за вътрешната политика и за отношенията на Гърция с нейните партньори в Европейския съюз, съюзниците и кредиторите й. Ципрас и Мицотакис носят тежко бреме на отговорност, тъй като водят нацията към избори. Ако разделението царува, много от жертвите от последните 10 години ще бъдат напразни и Гърция ще бъде в по-лошо положение, отколкото беше преди кризата.
Превод и редакция: Тереза Герова