Атина. С приближаването на края на продължилото четири години партньорство между „Коалицията на радикалната левица“ (СИРИЗА) и националистическата „Независимите гърци“ (АНЕЛ) заради споразумението за името на Македония, коментаторите се опитват да предвидят точната дата и дали ще бъде тих развод или шумна раздяла, пише електронното издание на вестник Kathimerini в материал, представен без редакторска намеса.
В реч пред членове на партията, премиерът Алексис Ципрас хвърли ръкавицата към АНЕЛ в понеделник, като заяви, че правителството ще преживее евентуална раздяла и има необходимите 151 гласа, за да прокара сделката за името в парламента.
Той добави, че правителството ще има мнозинство и във всеки „друг ключов вот“, който последва. Анализаторите казват, че това подсказва за вот на доверие, което обаче от Максимос отхвърлиха миналата седмица.
В същото време Ципрас се опита да избегне публичен конфликт, предвид това, че наближават парламентарните избори. Според източници, правителството е решило да не се хваща на въдицата, независимо колко предизвикателни са коментарите на лидера на АНЕЛ Панос Каменос.
Източници от СИРИЗА заявиха пред „Катимерини“, че след четири години на „добро сътрудничество“, независимо от идеологическите различия между двете партии, ще е жалко партньорството да завърши с война.
В светлината на това е възможно още във вторник Ципрас да поиска среща с Каменос за разрешаване на различията. Позицията на премиера е отразена и в отлагането на интервюто, което трябваше да даде за Open TV във вторник – за сряда, след срещата с парламентарната група на АНЕЛ във вторник.
Министър-председателят иска също да избегне сблъсък, който може да хвърли сянка върху посещението на германския канцлер Ангела Меркел в четвъртък.
Въпреки това, предвид скорошните изявления, Каменос вече е тръгнал по пътя на войната. В серия от „туитове“ през почивните дни военният министър подчерта, че предприема „безкомпромисна борба“ за предотвратяването на това, в БЮРМ да фигурира термина Македония, както предвижда Преспанския договор.
Коментарите на председателя на „Независимите гърци“ идват само няколко дни преди датата, на която се очаква Скопие да ратифицира договора.
Нещо повече, още една индикация за категоричната му позиция е и продължението на словесната престрелка с бившия външен министър Никос Коцияс, който договори и подписа споразумението, когато описа като „деструктивна“ сила.
Междувременно, основната опозиционна партия „Нова Демокрация“ нападна и Ципрас, и Каменос, като ги обвини, че дестабилизират страната. „В момент, когато страната се изправя пред ключови въпроси от национален и икономически интерес, Ципрас и Каменос я тласкат в опасна нестабилност“, заявиха от опозиционната партия чрез съобщение.
„Ципрас има два варианта. Той може да поиска вот на доверие в парламента, или да насрочи избори. Никога не е имало правителство на малцинството от възстановяването на демокрацията и е немислимо да има такова сега“.
В отговор от кабинета на Ципрас предложиха на „Нова Демокрация“ да внесат вот на недоверие, ако се съмняват в подкрепата за коалицията в парламента.
„НД и Мицотакис, които призовават правителството да си подаде оставка и да се проведат избори всеки ден през последните три години, сега са изключително загрижени за политическата стабилност“, се казва още в изявлението.
„Ако те наистина имат съмнения относно подкрепата за правителството в парламента, всичко, което трябва да направят, е да внесат вот на недоверие“.

Превод и редакция: Иван Христов