Атина. Въпросът дали убедителната победа на „Нова Демокрация“ (НД) на европейските избори в неделя и местните избори е заради политическите способности на Кириакос Мицотакис и неговата консервативна партия (с всичко, което това предполага за представителите на НД, политическата й програма и доверието на избирателите) е труден. Нещата стоят по същия начин и за въпроса дали това не беше преди всичко протестен от недоволното мнозинство, което иска да изхвърли СИРИЗА, пише електронното издание на вестник Kathimerini в материал, представен без редакторска намеса.
Гръцките избиратели са склонни да гласуват срещу партии, а не за партии. В този смисъл, повечето избиратели използваха неделните избори, за да направят протествен вот. Мотивът зад поведението на електората вероятно е по-малко важен от самия резултат, което е тежък урок за премиера Алексис Ципрас и неговата лява партия СИРИЗА.
Но интерпретацията за протестния вот ще бъде важна в смисъл, че ако действително избирателите са били мотивирани от желание да отстранят СИРИЗА от власт, на управляващите левичари ще им е много трудно, ако не и невъзможно, да избегнат нова загуба, или унижение, на предстоящите парламентарни избори (Ципрас обяви предсрочен вот, който се очаква да бъде проведен в периода от 30 юни до 7 юли).
Трудно е да се види как Ципрас би могъл да промени политическия климат в рамките на един месец. Дали изведнъж щеше да сложи вратовръзка и ще наложи нов политически етикет на партийните служители? Дали той магически ще превърне Павлос Полакис, неговият знаменит заместник-здравен министър, в достоен политик? Би ли започнал да превежда брътвежите на министъра на финансите Евклид Цакалотос на сносен гръцки? Ще направи ли министъра на енергетиката Георгос Статакис и министъра на транспорта Христос Спиртзис по-ефективни? Ще спре ли министъра на образованието Костас Гавроглу от по-нататъшно разрушаване на образователната система на Гърция. Накрая биха ли накарал неговите помощници да почистят калта, която е избълвал срещу политическите си съперници?
Такива радикални промени, разбира се, са невъзможни. Политическият климат не може да се промени за толкова кратък период от време. Първо, защото НД не е в правителството, така че не би могла да предизвика недоволството на избирателите. Друга, по-важна причина - ако искаме да съдим от коментарите на Ципрас след тежкото поражение на СИРИЗА в неделя - е, че премиерът не изглежда готов да промени поведението си.
Ципрас даде ясно да се разбере на гръцките избиратели, че ще продължи политиката на интензивна поляризация и тормоз. Въпросът сега е дали той отново ще се опита да корумпира избирателите в навечерието на втория тур в неделя. След това парламентът трябва да се закрие преди националните избори.
Иначе казано, за Ципрас е невъзможно да изхвърли профила, който той толкова старателно изработи през последните пет или шест години. Междувременно протестният вот срещу СИРИЗА също може да окаже влияние върху левия съюз на „Движението за промяна“ (КИНАЛ).
На националните избори гласоподавателите ще имат допълнителна причина да подкрепят Нова Демокрация: тя е единствената политическа партия, която може да измести СИРИЗА от властта. КИНАЛ трябва да очаква да бъде подложена на натиск. Малките партии също ще бъдат изправени пред предизвикателство.

Превод и редакция: Иван Христов