„Гърция може да стане архитект на стратегия на ЕС и НАТО… Това може да бъде изцяло в икономически, политически и политически интерес на Гърция. Страната може да управлява този дневен ред", заяви пред изданието Уилсън.
Коментирайки неотдавнашното захлаждане на отношенията между Вашингтон и Анкара, което доведе след себе си опасенията, че страната ще се отдалечи още по-далеч от съюзниците си в НАТО, Уилсън подчерта „важността Турция да има силни положителни икономически отношения със Запада".
„Това е икономическото бъдеще на Турция. Това е единствената стратегия, която подкрепя турската средна класа”, твърди вицепредседателят на Атлантическия съвет.
„Президентът [Реджеп Тайип] Ердоган е успешен като политически лидер в Турция, защото помогна на десетки милиони хора да се измъкнат от бедността и да попаднат средната класа", обяснява Уилсън. „Какво прави това възможно? Дали отношенията с Китай или Русия? Не точно. Това, което го направи възможно, е, че икономиката на Турция се е интегрира допълнително в глобалната икономика, която е либерализирана, конкурентоспособна. Последното нещо, което искаме, е да пожелаем щети на турската икономика", подчерта Уилсън.
По въпроса за американския ангажимент в Близкия изток Уилсън заяви, че въпреки различията между администрациите на американския президент Доналд Тръмп и неговия предшественик Барак Обама, има „последователност ... в желанието да се ограничат американските военни ангажименти в региона".
„За Обама това се превърна в драматично ограничаване на присъствието ни в Ирак; за президента Тръмп това е за прекратяване на войната срещу „Ислямска държава“ и нашето военно присъствие в Сирия”, обяснява американецът.
„Не е толкова просто. Поради американските интереси и отношения не е реалистично да се казва, че САЩ се оттеглят. Ще видите съкращаване, свиване на американското военно присъствие, особено във военните действия в региона. Но все още имаме присъствие", допълва Уилсън.
Превод и редакция: Тереза Герова