Атина. Гърция отхвърли обвиненията на Турция, че мюсюлманските религиозни лидери ще бъдат под контрола на новосъздаден държавен орган, като увери, че Атина няма такива планове и същевременно призова за прекратяване на интервенциите във вътрешните работи на страната, съобщава електронното издание на ежедневника Kathimerini.
Министерството на външните работи на южната ни съседка подчерта, че Гърция е издала президентски указ за подобряване работата на мюфтиите, които имат съдебни правомощия и осигурява гаранции за страните, прибягващи до услугите им.
"Очевидно е, че всяко твърдение [на Турция] за създаването на ново държавно образувание е невярно", се казва в съобщението на министерството, като се добавя, че "Гърция не приема уроци по прилагането на Лозанския договор, международното право или решенията на ЕСПЧ от Турция".
„Турция трябва да сложи край на своята интервенционизъм, да спре да възпроизвежда неприемливи изявления и да разбере, от една страна, че горепосочените промени са строг гръцки вътрешен акт, а от друга, непоколебимата реалност на историята и цифрите, които показват, че мюсюлманското малцинство, живеещо в Тракия се радва на своите свободи и права".
Турското външно министерство заяви по-рано, че въпросният указ гласи, че мюфтиите ще бъдат назначавани от държавата, вместо да бъдат избирани.
Декретът, според Анкара, представлява "влошаване" на гръцките "нарушения" на правата на мюсюлманските малцинства в северната част на страната и "пренебрегва правата на турското малцинство в Гърция, гарантирано от Лозанския договор, който също така се основава на реципрочност”.

Превод и редакция: Тереза Герова