Атина. Сухопътната граница между Гърция и Албания не е сред въпросите, обсъдени между двете страни. Това разкриха източници от Министерството на външните работи в Атина в отговор на изявленията на лидера на кабинета в Тирана Еди Рама от четвъртък вечер, съобщава електронното издание на гръцкия ежедневник Kathimerini.
„Двете страни не обсъждат границите си, тъй като те са определени от международни споразумения и не се водят преговори по тях", разкриха източници от външнополитическото ведомство в Атина пред държавната информационна агенция ANA-MPA, подчертава изданието.
Същите източници отбелязват, че Атина и Тирана са подписали споразумение за приятелство през 1996 г., в което обявяват зачитането на неприкосновеността на съществуващите граници.
В интервю за албанската телевизия Vision Plus Рама предложи Атина и Тирана да преговарят за възможни промени в границите. Коментарът бе направен в контекста на преговорите между Сърбия и Косово за размяна на територии като начин за прекратяване на дългогодишния спор между двете страни.
„Какво обсъждаме с Гърция днес? Границата. Какво обсъдиха и постигнаха Косово и Черна гора? Границата. Защо не трябва да се обсъжда границата между Косово и Сърбия? Това със сигурност ще бъде обсъдено, харесва ви или не. В този случай ще се проведе и процес на демаркация на границата”, бяха думите на Рама.
Атина и Тирана възобновиха преговорите за очертаване на морските граници в Йонийско море през май 2018 г. През октомври същата година тогавашният външен министър Никос Коциас обяви, че Гърция е готова да разшири териториалните си води в западния си фланг от 6 на 12 морски мили.
Този ход се отнася до морския регион, който се простира от островите Диапонтия, група от малки острови в Йонийско море, до Антикитера, остров, разположен между Пелопонес и Крит.

Превод и редакция: Тереза Герова