Изглежда, че премиерът на Македония Зоран Заев ускорява процеса, след като генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг изпрати писмо до Скопие и Атина, призовавайки сделката да бъде одобрена и в двата парламента до 15 февруари, и в което увери, че балканската страна може да се присъедини към Алианса без допълнително забавяне.
В обръщението си за Нова година гръцкият премиер Алексис Ципрас не представи информация за това кога договорът ще бъде внесен в парламента в Атина, въпреки че говорителят на правителството Димитрис Цанакопулос посочи, че решението ще бъде взето след 18 януари.
В неделното си издание Kathimerini разкри, че съюзниците от НАТО се се съгласили, че гласуването за ратифициране на сделката от Преспа да бъде отделно от вота за протокола за македонското членство в НАТО. Очаква се в дебата да бъдат припомнени възраженията на Гърция за кандидатурата на Македония за членство в НАТО.
Във всеки случай се очаква одобрението на сделката да предизвика политически събития, като спекулациите за времето на възможните извънредни избори набират все по-голяма сила.
Ципрас уверява, че изборите ще се проведат по план, т.е. през октомври. Въпреки това се заговори и за гласуване през май, когато ще се състоят местните и изборите за ЕП.
Що се отнася до гласуването за Преспанското споразумение, Ципрас подчерта, че „все още не е решил дали ще се случи преди март“.
Бившият външен министър Никос Коциас, който подписа споразумението през юни миналата година, изрази убеждението си, че сделката ще бъде ратифицирана. „Няма съмнение", категоричен бе Коциас с уверението, че в атинския парламент има мнозинство за сделката.
Превод и редакция: Тереза Герова