Атина. Гръцкият премиер Алексис Ципрас се среща отново с турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Анкара. Такива срещи винаги са полезни, както и укрепването на комуникационните линии между двамата съседи на всяко ниво. В това отношение поканата, подадена миналата седмица от турският министър на отбраната Хулуси Акар, за наскоро назначения му гръцки колега Евангелос Апостолакис също е положително развитие. Езикът на военнослужещите понякога се оказва по-ефективен от този на политиците, пише в.Kathimerini.
Днешните обстоятелствата призовават за сдържаност и спокойствие по отношение на Егейско море и Кипър. Това не е време за големи инициативи и дори премиерът да има такива намерения, които при определени обстоятелства могат да бъдат успешни, нито той, нито страната могат да си позволят големи маневри.
Толкова скоро след болезнения процес на ратифициране на Преспанското споразумение с Бившата югославска република Македония, което раздели гръцкото общество и изостри отношенията между политическите партии, не е време за каквито и да било турбуленции в гръцко-турските отношения. Дори онези от нас, които подкрепят смели инициативи, които се възползват от международното право, но също така се основават на реализъм, знаят, че не е време за действие.
Съществува опасност, при която - очарован от подкрепата, която получи от международната общност покрай Преспанското споразумение - премиерът може да се опита да преследва подобен пробив по въпроса за гръцко-турските отношения. Но на този фронт проблемите са много по-дълбоки, по-сериозни и сложни. В същото време международната общност, и по-специално Вашингтон, изпраща смесени послания по отношение на Турция и никога не може да бъде сигурно на коя страна, по какви въпроси и до каква степен може да се упражнява натиск.
Министър-председателят трябва да се съсредоточи върху възобновяването на разговорите по отношение на Егейско море и избягване на напрежението, оставяйки всякакви възможни инициативи до края на общите избори, когато ще има повече време за подготовка и постигане на консенсус, а общият климат ще бъде по-подходящ.