Атина. Високопоставени полицейски служители и представители на Министерството за защита на гражданите, което ръководи силите за сигурност, заявиха, че полицията е предпазила неделния протестен митинг срещу Преспанското споразумение от безредици и манипулации, пише на електронната си страница гръцкият вестник Kathimerini.
“Позицията на полицията беше защитна и употреби минимално количество химикали, за да спре маскираните нападатели.[някои бяха без маски – бел. Kathimerini]. Те я замеряха с камъни, парчета мрамор, експлодиращи бомбички.”, съобщават неназовани източници.
По данни от централата на полицията в Атина повече от 25 ранени полицаи в момента (полунощ – бел. ред.) се намират в 401 Военна болница. Те са получили наранявания при нападението при стълбите зад Гроба на незнайния войник, които водят към Парламента. “Двама са ранени от избухналите бомбички, а мнозина имат натрошени ръце и крака от камъните и други предмети, с които ги замеряха,” е заявил за вестника Демостенес Пакос, председател на Асоциацията на полицейските служители в Атина.
Запитан защо полицията не е успяла да изолира нападателите, офицер от Полицейската служба на Атика е обяснил, че маскираните лица първо са се втурнали напред, а после са отстъпили в тълпата и за полицията е било невъзможно да ги преследва. Същият източник допълва, че крайно десни екстремисти, отговорни за инцидента, не са били като организирана група на площад „Синтагма“, тъй че не е можело те да бъдат идентифицирани изолирани.
Висш служител от Министерството също е защитил употребата на химикали, като е казал, че да се преследват провокаторите на инцидента навътре в тълпата „би довело до паника и още по-голямо напрежение с непредвидими последствия.Отговорността на онова, което се случи, не е на полицията, а на маскираните лица от екстремистките десни групи, които причиниха инцидентите.”
В коментар в Туитър министърът на Министерството за защита на гражданите Олга Геровасили пише за „ насилие на десни екстремисти“ и призова главната опозиционна сила „Нова демокрация“ да осъди нападенията срещу полицаите, фотографите и журналистите.
Един от демонстрантите, който се е движел по улица „Солон“, близо до мястото на организираната от анархисти контрадемонстрация и който е носел гръцко знаме, е бил нападнат от някои от анархистките елементи. Мъжът е бил намушкан, а мотоциклетът му е изгорен.
По данни от полицията седем души са арестувани на площад „Синтагма“ и ще бъдат изправени пред прокурор.
Освен полицаите хоспитализирани са още четирима души, които са получи усложнения от обгазяването. В болница е и фотографът на свободна практика Костис Нтантамис. Той има наранявания. Апаратурата му е открадната. Трима други фотографи също са получили наранявания, но не се нуждаят от медицинска помощ.
Превод и редакция: Ивелина Ватова