Очаква се напрежението да се повиши след изказванията на премиера Алексис Ципрас и консервативния лидер на „Нова демокрация“ Кириакос Мицотакис в следобедните часове.
Имаше опасения, че дебатът ще продължи до ранните часове на петък сутринта, след като десетки депутати са поискали думата. Въпреки това председателят на парламента Никос Вутис подчерта в сряда, че гласуването ще бъде тази вечер, както е планирано.
Лидерът на „Нова Демокрация“ в крайна сметка реши да не иска вот на недоверие правителството, научи Катимерини в сряда, като предпочете да се съсредоточи върху разработването на аргументите си срещу споразумението, което той многократно е осъждал като "вредно" за страната.
Едно от основните възражения на „Нова Демокрация“ е, че конституцията на Бившата югославска република Македония не е преработена, за да се отразят промените, договорени между двете страни.
Говорителят на „Нова Демокрация“ Никос Дендиас отбеляза, че промяната на Конституция е "предварително условие за ратификация в парламента".
Заместник-министърът на външните работи Гиоргос Катругалос попадна под обстрел от страна на депутати от опозицията, че представя на парламента версия на конституцията на съседната страна, изтеглена от уебсайта на правителството, в която има условия за влизане в сила на изменения в края на документа.
Като настоява, че тези промени ще влязат в сила след ратификацията на Договора от гръцкия парламент в съответствие с конституционните закони на БЮРМ, Катругалос отбеляза, че гръцките власти са получили „110 процента от това, за което са искали“.
Министърът на външните работи в сянкана опозиционната „Нова Демокрация“ Йоргос Кумуцакос описва сделката като "наклонена срещу Гърция", докато заместник-председателят на консерваторите Адонис Георгиадис говори за "национален траур", дължащ се на отстъпките, които Гърция направи за Македония.
Мицотакис също посочи в съобщение, публикувано в социалната мрежа „Туитър“, че страната е претърпяла загуби поради Договра.
"Вместо да получим съставно име erga omnes, ние раздаваме македонска идентичност и език erga omnes", каза той, използвайки латинската фраза, която означава "за всички", която се използва в сделката.
Въпреки острите реакции, които Договора предизвиква, както политически, така и социални, вече е почти сигурно, че ратификацията ще бъде гласувана, очевидно с най-малко 152 гласа.
Освен 145-те депутати в СИРИЗА, Ципрас може да разчита и на гласовете на трима депутати от центристката партия „Реката“ („То Потами“) - Ставрос Теодоракис, Гиоргос Мавротас и Спирос Ликудис - както и на двама представители на доскорошния коалиционен партньор „Независими гърци“ Танасис Папакристопулос и Елена Кунтоура, , заедно с независимите депутати Спирос Данелис и Танасис Теохаропулос.
Не е ясно как ще гласува заместник-министърът на защитата на гражданите Катерина Папакоста. Според източници, изявление, което се очаква да бъде направено в четвъртък от бившия консервативен премиер Костас Караманлис по въпроса, може да определи позицията й.
Превод и редакция: Юлиян Марков