Атина. Вторият ден на разисквания по Договора от Преспа ще завърши с гласуване в парламента късно тази вечер, като се очаква правителството да осигури мнозинство за ратификация на спорно споразумение, пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini.
Очаква се напрежението да се повиши след изказванията на премиера Алексис Ципрас и консервативния лидер на „Нова демокрация“ Кириакос Мицотакис в следобедните часове.
Имаше опасения, че дебатът ще продължи до ранните часове на петък сутринта, след като десетки депутати са поискали думата. Въпреки това председателят на парламента Никос Вутис подчерта в сряда, че гласуването ще бъде тази вечер, както е планирано.
Лидерът на „Нова Демокрация“ в крайна сметка реши да не иска вот на недоверие правителството, научи Катимерини в сряда, като предпочете да се съсредоточи върху разработването на аргументите си срещу споразумението, което той многократно е осъждал като "вредно" за страната.
Едно от основните възражения на „Нова Демокрация“ е, че конституцията на Бившата югославска република Македония не е преработена, за да се отразят промените, договорени между двете страни.
Говорителят на „Нова Демокрация“ Никос Дендиас отбеляза, че промяната на Конституция е "предварително условие за ратификация в парламента".
Заместник-министърът на външните работи Гиоргос Катругалос попадна под обстрел от страна на депутати от опозицията, че представя на парламента версия на конституцията на съседната страна, изтеглена от уебсайта на правителството, в която има условия за влизане в сила на изменения в края на документа.
Като настоява, че тези промени ще влязат в сила след ратификацията на Договора от гръцкия парламент в съответствие с конституционните закони на БЮРМ, Катругалос отбеляза, че гръцките власти са получили „110 процента от това, за което са искали“.
Министърът на външните работи в сянкана опозиционната „Нова Демокрация“ Йоргос Кумуцакос описва сделката като "наклонена срещу Гърция", докато заместник-председателят на консерваторите Адонис Георгиадис говори за "национален траур", дължащ се на отстъпките, които Гърция направи за Македония.
Мицотакис също посочи в съобщение, публикувано в социалната мрежа „Туитър“, че страната е претърпяла загуби поради Договра.
"Вместо да получим съставно име erga omnes, ние раздаваме македонска идентичност и език erga omnes", каза той, използвайки латинската фраза, която означава "за всички", която се използва в сделката.
Въпреки острите реакции, които Договора предизвиква, както политически, така и социални, вече е почти сигурно, че ратификацията ще бъде гласувана, очевидно с най-малко 152 гласа.
Освен 145-те депутати в СИРИЗА, Ципрас може да разчита и на гласовете на трима депутати от центристката партия „Реката“ („То Потами“) - Ставрос Теодоракис, Гиоргос Мавротас и Спирос Ликудис - както и на двама представители на доскорошния коалиционен партньор „Независими гърци“ Танасис Папакристопулос и Елена Кунтоура, , заедно с независимите депутати Спирос Данелис и Танасис Теохаропулос.
Не е ясно как ще гласува заместник-министърът на защитата на гражданите Катерина Папакоста. Според източници, изявление, което се очаква да бъде направено в четвъртък от бившия консервативен премиер Костас Караманлис по въпроса, може да определи позицията й.

Превод и редакция: Юлиян Марков