Атина. Двадесет и един държавни глави на ЕС, включително българския президент Румен Радев и гръцкия му колега Прокопис Павлопулос, призоваха гражданите на ЕС да упражнят правото си да гласуват на изборите за Европейски парламент на 26 май в съвместна декларация, публикувана в четвъртък, 9 май, която съвпада с Деня на Европа и 74-та годишнина от края на Втората световна война, пише гръцкият вестник Kathimerini.
Заедно те описаха Европа като „най-добрата идея, която някога сме имали“ и призоваха за „силен Европейски съюз“ със съвместни институции.
„Ефектите от изменението на климата, тероризма, икономическата глобализация и миграцията не спират на националните граници. Ние ще се справим успешно с тези предизвикателства и ще продължим по пътя към икономическо и социално сближаване и развитие, като работим заедно като равни партньори на институционално ниво, ”се казва в изявлението.

Европа е най-добрата идея, която някога сме имали

Европейската интеграция помогна да се реализира вековна надежда за мир в Европа, след като необузданият национализъм и други крайни идеологии доведоха Европа до варварството на две световни войни. И до днес не можем и не трябва да приемаме мирa и свободатa, благоденствието и благополучието за даденост. Необходимо е всички ние да се ангажираме активно за голямата идея за мирна и интегрирана Европа.
Изборите за 2019 г. са от особено значение: Вие, европейските граждани, решавате кой път ще следва Европейският съюз. Ние, държавните глави на България, Чехия, Германия, Естония, Ирландия, Гърция, Хърватия, Италия, Република Кипър, Латвия, Литва, Унгария, Малта, Австрия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Словакия и Финландия призоваваме всички европейски граждани, които имат право да гласуват, да вземат участие в изборите за Европейски парламент в края на май 2019 г.
Народите на Европа се обединиха по собствена свободна воля в Европейския съюз, който се основава на принципите на свободата, равенството, солидарността, демокрацията, справедливостта и лоялността в рамките на Съюза и между своите членове. Съюз, който е безпрецедентен в историята на Европа. В нашия Европейски съюз избраните членове на Европейския парламент, заедно със Съвета на Европейския съюз, тоест правителствата на всички държави-членки, решават кои правила трябва да се прилагат в Европа и как трябва да се изразходва бюджетът на Европа.

Ние всички сме европейци

За много хора в Европа, особено сред младото поколение, тяхното европейско гражданство е станало второ естество за тях. За тях не е противоречие да обичат своето село, град, регион или нация и да бъдат отдадени европейци.

Нашата Европа е в състояние да посрещне заедно предизвикателствата.

През тези месеци, повече от всякога, Европейският съюз е изправен пред дълбоки предизвикателства. За първи път от началото на европейската интеграция хората говорят за отмяна на една или повече стъпки за интеграция, като например свободата на движение или премахването на съвместните институции. За първи път държава-членка възнамерява да напусне Съюза. В същото време други призовават за по-голяма интеграция в ЕС или в еврозоната или за многоскоростна Европа.
Мненията по тези въпроси се различават между гражданите и правителствата на държавите-членки, както и между нас държавните глави. Всички обаче сме съгласни, че европейската интеграция и единство са от съществено значение и че ние искаме да продължим в Европа като Съюз. Само една силна общност ще бъде в състояние да посрещне глобалните предизвикателства на нашето време. Последиците от изменението на климата, тероризма, икономическата глобализация и миграцията не спират до националните граници. Ние ще се справим успешно с тези предизвикателства и ще продължим по пътя на икономическото и социално сближаване и развитие, като работим заедно като равни партньори на институционално равнище.

Искаме силна и интегрирана Европа

Ето защо се нуждаем от силен Европейски съюз, Съюз, който има съвместни институции, Съюз, който непрекъснато преглежда работата си с критично око и е в състояние да се реформира, Съюз, изграден върху гражданите и държавите-членки като жизненоважна основа.
Тази Европа се нуждае от динамичен политически дебат за най-добрия път напред в бъдещето, като се започне от Римската декларация от 25 март 2017 г. като основа. Европа е в състояние да устои на много широк кръг от мнения и идеи. Но определено не трябва да се връща към Европа, в която страните вече не са равни партньори, а противници.
Нашата обединена Европа се нуждае от силен вот на народите. Ето защо ви призоваваме да упражните правото си на глас. Нашето общо европейско бъдеще е поставено на гласуване.