Атина. Отдавна Средиземно море е известно като Средно море, защото от векове е осигурявало основните начини за комуникация между империите и цивилизациите. Днешното Средиземно море възстановява голяма част от това историческо наследство, пише гръцкият Kathimerini.
Неограниченият потенциал на региона беше изцяло показан по време на шестата тристранна среща на върха между Кипър, Гърция и Израел, която се състоя в Ерусалим миналата седмица. Срещата беше особено забележителна, защото Съединените щати, представлявани от държавния секретар Помпео, също участваха за първи път.
Турция - някога пример за стабилност и източник на голям оптимизъм за мнозина на Запад - става все по-авторитарна и ненадеждна. Управлението на президента Реджеп Тайип Ердоган превърна външната политика на „нулеви проблеми със съседите“ в такава, в която Анкара има нулеви съседи, с които няма проблеми.
Две взаимосвързани кризи, една икономическа и другата, свързана с миграцията, разтърсиха Европейския съюз, започвайки с неговите държави-членки по Средиземноморието.
Изправени пред безпрецедентен брой външнополитически горещи точки, САЩ рискуват да бъдат прекалено слаби, за да отговорят адекватно на предизвикателствата в региона и да защитават американските интереси. Именно тук влизат Израел, Гърция и Кипър.
Първо, има ценностна привързаност - в американските национални интереси е да се подкрепят общества с еднакво мислене. Твърде дълго Вашингтон трябваше да се обърне към държави с съмнителни демократични пълномощия като свои партньори в региона. Този тристранен съюз от солидни западни демокрации разрушава шаблона.
Второ, Кипър, Гърция и Израел предоставят важни предимства за западните интереси в сигурността. Всяка държава вече сама е допринесла съществено и приемайки растящото си сътрудничество и координация в областта на борбата с тероризма, борбата с разпространението, търсенето и спасяването и морската сигурност на следващо ниво, Източното Средиземноморие и Югоизточна Европа ще станат по-безопасни.
И накрая, има неотдавнашни големи открития на природен газ и амбициозни планове за нови подводни тръбопроводи. Американските компании - Noble и ExxonMobil - вече са най-значимите играчи в изключителните икономически зони на Израел и Кипър. Само преди три седмици ExxonMobil обяви третото най-голямо находище на газ в света през последните две години край бреговете на Кипър.
В краткосрочен план, тези находки на природен газ ще помогнат на страните от Източното Средиземноморие да преминат от суров петрол като източник на производство на електроенергия и биха могли да предоставят икономически стимули за страни като Кипър, Египет, Гърция и Йордания, които излизат от икономическа криза или във всеки случай, силно се нуждаят от стимулиране. Освен това те осигуряват алтернатива на рисковата зависимост от руския газ, не само за страните от Източното Средиземноморие, но и за Балканите и Италия.
В дългосрочен план дипломацията в областта на енергетиката има потенциала да трансформира Източното Средиземноморие от просто географско предназначение до жизненоважен политически и икономически субект. Отдавна твърдим, че природният газ от Източното Средиземноморие може да бъде „стоманата и въглищата на 21-ви век“, припомняйки основата на днешния Европейски съюз.
Точно както взаимозависимостта на въглищата и стоманата спомогна за прекратяване на векове на конфликт в Западна Европа, енергията и електричеството могат да започнат да отдалечават Източното Средиземноморие от ерата на войни, тероризъм и несигурност.
САЩ се нуждаят от надеждни съюзници и за пръв път в историята на региона могат да гледат предимно на онези, които споделят интересите и ценностите. Гърция, Кипър и Израел са силни партньори, които могат да спрат вледните влияния в този регион и в по-широкия Близък изток.
Вашингтон трябва да задълбочи американското участие в тези тристранни срещи на високо равнище. И администрацията, и Конгресът, които вече имат гръцко-израелски алианс, трябва да проучат превръщането на тристранното сътрудничество в четиристранно партньорство.
По-стабилно, енергонезависимо и интегрирано Източно Средиземноморие ще промени играта в тази жизненоважна част на света и може да послужи като модел за бъдещо трансгранично развитие.

Превод и редакция: Калоян Пенков