В същото време външните министерства на двете страни ще изготвят процедури, които ще доведат до предварителни преговори по кипърския мирен процес и системата за гаранции за острова.
Ципрас завърши двудневното си посещение в Турция в сряда със „силно символична" обиколка на богословското училище на един от Принцовите острови, затворено от турските власти през 1971 г.
Придружен от Вселенския патриарх Вартоломей, Ципрас стана първият гръцки премиер, посещавал семинарията за почти девет десетилетия. Ципрас и Вартоломей изразиха надежда, че тя ще бъде отворена отново.
Във вторник Ердоган свързва възобновяването на училището с правото на мюсюлманското малцинство в Тракия, Североизточна Гърция, да назначи свои мюфтии.
В отговор Ципрас заяви, че решението за възобновяване на семинарията „ще бъде доказателство за приятелство, взаимно разбирателство и братство“, като добави, че защитата на правата на религиозните малцинства е очевидно задължение, „а не въпрос за преговори“.Религиозната вяра „трябва да събира хората, а не да ги разделя", допълни гръцкият премиер.
В миналото Европейският съюз е отправял призиви към Турция да открие историческата семинария, заявявайки, че нейното затваряне подкопава свободата на религията.
Блокът също така обвърза въпроса с амбициите на Анкара за членство. Натиск има и от страна на САЩ. В реч пред турския парламент през 2009 г. тогавашният американският президент Барак Обама призова Анкара да отвори отново семинарията като средство за насърчаване на свободата на религията и изразяването.
По-рано през деня Ципрас посети Света София, изградена през VI век от византийския император Юстиниан. Ципрас описа училището и Света София като „паметници на елинизма".
Превод и редакция: Тереза Герова