Атина/Вашингтон. В ексклузивно интервю за неделното издание на водещия атински ежедневник Kathimerini американският помощник-държавен секретар по европейските и евроазиатските въпроси Уес Мичъл изпрати ясно послание до Анкара да не възпрепятства сондажите, което се извършват в Изключителната икономическа зона на Кипър (ИИЗ), като същевременно определи Гърция като „фантастичен съюзник" на САЩ в региона.
Говорейки от Вашингтон ден след провеждането на стратегическия диалог между САЩ и Гърция, ключовият служител на президента Доналд Тръмп по гръцко-турските въпроси и Източното Средиземноморие заяви, че САЩ считат Гърция, както и Република Кипър и Израел, за важни съюзници в региона.
„Гърция, Кипър и Израел са много важни държави за САЩ, защото са стабилни, демократични, западни съюзници в регион, където няма много стабилни и демократични партньори", обясни Мичъл, добавяйки, че е „естествена стъпка" за САЩ да задълбочи сътрудничеството си с трите страни.
Мичъл посочи енергийната сигурност и диверсификацията като ключови цели, както и да бъде държани под контрол „иранските усилия да отворят прозорец за Средиземноморието през Сирия".
Той също така подчерта, че Кипър има право да развива своите ресурси. „Нашата линия е последователна. Кипър е суверенна държава и точно като всяка друга суверенна държава има ресурси, които може да развие", категоричен бе Мичъл.
Американският помощник-държавен секретар по европейските и евроазиатските въпроси допълни , че се надява Никозия да „направи това по справедлив начин и да привлече вниманието на всички, но в крайна сметка това ще бъде решение за Кипър, неговите лидери и народа. „Останалата част от света (освен Турция – бел.р.) има много ясна представа, че Изключителната икономическа зона на Кипър е основана на международното право".
Мичъл заяви, че САЩ няма да „гледат приятелски на какъвто и да е вид „тормоз“ в кипърските води, особено ако са включени и американски кораби". Политикът на Вашингтон визира инцидент от по-рано тази година с кораб на италианската компания ENI.
Що се отнася до Гърция, Мичъл заяви, че е „фантастичен съюзник" на Вашингтон, подкрепяйки мисиите на САЩ и НАТО в региона, гранична държава и „един от най-способните във военно отношение съюзници".
Подчертавайки значението на военните бази в залива Суда и Лариса за интересите на САЩ, той се позовава и на операцията „Атлантическа решителност" с безпилотни апарати, работещи от различни части на Гърция.
Стратегическият диалог между САЩ и Гърция, който се състоя във Вашингтон миналата седмица, е „най-старата, най-дълбоката и най-широка платформа, която някога сме имали в американско-гръцките отношения", отбеляза Мичъл.
Що се отнася до спорното Преспанско споразумение, подписано между Гърция и Бивша югославска република Македония, Мичъл заяви, че Вашингтон подкрепя договора, като отбеляза, че прилагането му може да увеличи ролята на Гърция като икономически доминант на Балканите.

Превод и редакция: Тереза Герова