Това беше твърде очевидно по езика, който използваха, за да похвалят споразумението, отбелязва ежедневникът, като посочва, че Заев е заявил, че Гърция и Северна Македония пишат история, докато Ципрас, първият гръцки премиер, който е на официално посещение в Скопие, приветства „историческа стъпка напред за Балканите и Европа“.
„Вие виждате два съседа, приятелски настроени хора, които показаха на Европа и целия свят, че със смели решения и добро желание за единство, нещо, което вчера изглеждаше невъзможно, стана реалност днес“, заяви Заев.
Двамата лидер, които си обмениха любезности, си направиха селфита заедно и се прегърнаха, а освен това изразиха увереност, че с шестте двустранни споразумения, подписани във вторник, отношенията между двете страни са влезли в нова, оптимистична, фаза, като Гърция излиза като „големия благодетел“ на Северна Македония със своите обещания за инвестиции, сигурност и европейско бъдеще.
Сред сключените сделки е и такава, която позволява на гръцките военновъздушни сили да патрулират небето над Македония, която няма изтребители.
В продължение на години всеки път, когато отивах в Европа с правителствени самолети ... забелязвах, че пилотът прави отклонение, за да не влезе във въздушното пространство на [бившата югославска република Македония]“, каза Ципрас.
В реч пред репортери в пряко радио и телевизионно предаване, излъчено в Северна Македония и Гърция, Ципрас и Заев изглеждаха обезпокоени, когато ги попитаха каква съдба очаква Преспанското споразумение , ако и двамата бъдат наследени от опонентите си - лидера на „Нова Демокрация“ Кириакос Мицотакис и този на ВМРО-ДПМНЕ – Християн Мицковски.
И двамата опозиционни лидери се противопоставиха на споразумението за името.
Ципрас настоява, че въпреки опозицията, изразена от Мицотакис, консервативният лидер е дал уверения, че не възнамерява да постави споразумението под съмнение в бъдеще, без значение на каква позиция е той.
„Демокрациите имат правила, суверенните парламенти гласуват и одобрените споразумения са ратифицирани и обвързват страните завинаги на основата на международното право“, обясни Ципрас, който също така каза, че е убеден, че ще спечели националните избори в Гърция.
Заев настоя, че „няма да има политици, които да действат против волята на народа“ и прогнозира, че и двамата опозиционни лидери с времето ще подкрепят споразумението, тъй като ще осъзнаят многобройните му ползи.
Празничната атмосфера по време на посещението на Ципрас беше в рязък контраст с осезаемото напрежение в Солун, където председателят на парламента и членът на СИРИЗА Никос Вуцис бе освиркан от демонстранти по време на партийно меропирятие в кметството.
Междувременно препратката на Ципрас към летището в Солун с предишното му име, „Микра“, вместо Македония - името му от 1993 г. насам – предизвика учудване в Гърция, като много от медиите се чудеха дали това е направено умишлено.
Превод и редакция: Иван Христов