„Преди 8 години не сме и предполагали, че тази сграда може да придобие такава функционалност. Но с помощта на външно финансиране, с части от ремонтите, които направихме със средства от бюджета на Общината, сградата вече придобива своята самостоятелност и тук в пълнота семействата могат да получат подкрепата, от която се нуждаят”, каза кметът Галина Стоянова.
Пред присъстващите бяха представени двете нови услуги. Така наречената „Синя стая“ ще предоставя щадяща среда за деца преживели насилие или са били свидетели на такова. Всички заинтересовани страни в досъдебно и съдебно производство ще могат да ползват услугата и детето ще бъде разпитвано еднократно, за да не бъде повтарян този процес, който довежда само до допълнителното му травмиране. „Синя стая“ представлява две отделни помещения, които са свързани по средата с венецианско стъкло. Специалистите, които задават въпроси от едната страна ще могат да наблюдават целия процес, а от другата страна ще бъде детето заедно със специалист, например психолог или социален работник, който е подготвен да задава въпроси по щадящ за детето начин.
Към момента Центърът за обществена подкрепа разполага с необходимия екип от професионалисти – психолози и социални работници, които в последствие трябва да преминат специализирано обучение.
В Спешния център ще бъдат настанявани деца в риск, които са насочени от Отдел „Закрила на детето”. Този център ще приема деца, които са преживели насилие или са били свидетели на такова. Капацитетът на тази услуга ще бъде четири потребители. Те ще бъдат настанявани в Центъра в среда, която е близка до семейната, така че детето да може спокойно да преживее ситуацията и после да се върне успешно в семейството. Ще бъде осигурена постоянна подкрепа, най – вече от психолози. На детето ще бъде осигуряван и достъп до здравни консултации и услуги. Услугата е предназначена за деца между 3 и 18 години. В случаи, когато децата са под 3 години, те също ще могат да бъдат настанявани, като майката ще бъде придружител.
Преди да бъдат стартирани двете социални услуги бяха извършени строително – ремонтни дейности на втория етаж в сградата на Центъра за обществена подкрепа в Казанлък като част от проекта на Общината „Развитие на услуги за деинституционализация на грижите за деца в община Казанлък“ по Оперативна програма „Региони в растеж“ – 2014 – 2020г. В рамките на проекта бяха преустроени част от съществуващите помещения в такива, които да подсигурят възможностите за предоставяне на досега съществуващите услуги в Центъра, както и да бъдат основно ремонтирани помещения за персонала, санитарни помещения, кухненски боксове. Стойността на строително – монтажните работи, които са извършени на втория етаж на Центъра за обществена подкрепа са на стойност 79 хиляди лева и са част от цялата стойност от 531 хил. лв. на проекта „Развитие на услуги за деинституционализация на грижите за деца в община Казанлък“, в рамките на който в момента се преустроява и част от детска ясла „Надежда“, която ще бъде превърната в Дневен център за деца с тежки множествени увреждания.
Откриването на двете нови социални услуги бе съпътствано с провеждането в Центъра за обществена подкрепа на Ден на отворените врати. Родители и граждани имаха възможност да посетят Центъра, да се запознаят с дейността му. През деня работиха и детски творчески ателиета, в които деца - потребители на услугите в Центъра демонстрираха своите способности.
Славяна ГАЙДАРОВА