Близо 70 фолклорни формации и стотици индивидуални изпълнители от всички фолклорни области на България – Пиринска, Шопска, Тракийска, Странджа, Северняшка, Добруджа и Родопска, показаха характерни за техните области песни, танци и носии. Най-многобройни бяха представителите на Тракия. В конкурса участваха както състави, които са част от него още от първото му издание, така и такива, които се явиха за първи път. В конкурса участваха и множество деца и ученици от музикалните училища в България, както и фолклорни читалищни състави и школи. „Вече е традиция за конкурса в него да представят своето ниво цели школи като гъдуларска и гайдарска”, каза Гайдаров.
И тази година сред най-малките участници в проявата бяха такива, които са на 4 години и участваха за първи път във фолклорна надпревара, а най-възрастният - на 87 години – Геньо Генев, хореограф и събирач на национални носии, обявен за живото човешко богатство на Габрово от Националната програма „Живи човешки съкровища“.
За поредна година много силно представени бяха фолклорните формации от община Казанлък, на което организаторите особено държат.
Официално конкурсът бе открит с изпълнения на гайдарския представителен оркестър на Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев” – Котел, който взе и участие в конкурсната програма.
Участията в конкурса бяха оценявани от жури с председател проф. Тодор Киров от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Асен Диамандиев” - Пловдив.
Конкурсът няма такси за участие, като това дава възможност на повече състави да участват в проявата. „Това е и целта на конкурса – фолклорни състави и изпълнители от цяла България да припознаят Казанлък като едно от местата – люлка на фолклора и българщината. Също така една от целите е в тези три дни казанлъчани да имат възможност да видят, да чуят и съпреживеят с участниците незабравими мигове с българския фолклор“, поясни Гайдаров.
Фолклористът Димитър Гайдаров, на когото е посветен конкурсът, е един от най-изтъкнатите за времето си фолклористи не само в Казанлъшко, но и в България. Той е роден през 1906 г. Основател е на фолклорните ансамбли „Арсенал“ и „Искра“, които съществуват и до днес – единият към оръжейния завод в Казанлък, а другия към НЧ „Искра“. Гайдаров създава още музикални школи за народни инструменти и народно пеене към някогашния Пионерски дом и НЧ „Искра” в Казанлък, както и 54 фолклорни музикални школи, хорове и оркестри в населените места под Балкана. Възпитаници на Гайдаров са и едни от първите ученици на Средното музикално училище в град Котел. Освен музикант и диригент той е автор на множество инструментални и вокални фолклорни обработки.
Славяна ГАЙДАРОВА