Казанлък. Още с откриването на Музея на фотография започват и дарителските жестове към него, каза за Радио „Фокус” директорът на музея Стефан Папукчиев. Той поясни, че и към момента постъпват дарения - фотографска техника, консумативи и материали, стотици архивни снимки, книги и документи. Сред тях са и фотоапарат от 1880 г., донесен от казанлъчани във Франция, монография на Стоян Ст. Георгиев от 1904 г., оригинали на френския „Илюстрасион“ със снимки на военния фотограф Генчо Стайнов, портрети на казанлъшките розопроизводители от началото на 20-и век, колекция на майстора Димитър Карастоянов, албуми с уникални кадри от строителството на Бузлуджа, архиви на автори, работили за БНТ.
През четирите години, в които съществува Музеят на фотографията освен казанлъчаните Александър Иванов и Кольо Пейчев, изложби правят доц. Петър Абаджиев, Начо Каменов – Кубето, проф. Цочо Бояджиев с Юри Трейман, Гаро Кашишян, младите майстори Явор Мичев и Христо Свинаров.
В музея гостуват с изложби и изявени автори от чужбина. Сред тях – най-награждаваният за 2014 г. фотограф Марко Бертолини, Рикардо Дзиполи, Милиян Неделкович, Пиер-Етиен Же и др.
За четири години в музея са открити над 80 изложби, шест от които на открито, стотици експонати, две книжни издания, три издания на Фотопленера „В Долината на розите“ през юни и „Артфест Мултимедия“ в Тракийските празници. Музеят на фотографията в Казанлък е единствен по рода си у нас културен институт. Създаден е от Община Казанлък по идея на Браншовото сдружение на фотографите в града.
Идеята назрява дълго. Тя се ражда още преди десетина години като мечта на казанлъшкия фотограф-художник Бедрос Азинян, но е приета присърце от местното управление при идването на кмета Галина Стоянова. „Причините са основателни – Казанлък е сред първите български градове, в които фотографията стъпва, идвайки от Западна Европа и Русия. Най-ранните сведения за фотоснимки от града и региона са от края на 60-те години на 19-и век, когато тук пристига да работи отец Хрисант Рашов, запечатал в обектива си и тогавашното настоятелство на читалището на възрожденска Шипка, семейството на Ганчо Павлов Пипалов”, подчерта Стефан Папукчиев.
Над 160 са дарителите на Музея на фотографията от България и чужбина.
Вече е факт и Първия фотосалон на казанлъшките фотографи, организиран в края на 2018 г. с намерението, да се превърне в традиция.
Славяна ГАЙДАРОВА