Белослав. Цялата сграда на Средното общообразователно училище (СОУ) „Св. Св. Кирил и Методий“ в град Белослав предстои да бъде санирана през следващите месеци с европейско финансиране. Символичното откриване на обекта бе на 8 април. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна кметът на Белослав инж. Деян Иванов. Ремонтът е в изпълнение на проекта „Саниране, оборудване и обзавеждане на общинска образователна инфраструктура с местно значение“, по подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. Общата стойност на проекта е малко под 1 415 000 лева без ДДС. От тях за саниране на сградата ще бъдат похарчени почти един милион лева. С останалия финансов ресурс училището ще бъде осигурено с мебелно обзавеждане и техническо оборудване с цел оптимизиране на учебния процес. Кметът на Белослав обясни, че проектът включва три основни договора. Дейностите ще бъдат извършвани поетапно, след санирането и боядисването. „Това е една от най-големите сгради в нашата община. Съвсем ще се смени обликът на училището“, посочи нж. Деян Иванов и добави, че през годините по сградата са правени текущи ремонти, но не и цялостна реконструкция. Преди време е сменена голяма част от дограмата на зданието. Предстои освен санирането, да бъде направена и хидроизолация на покрива.
Кметът на Белослав съобщи също, че празнична украса ще зарадва и тази година най-малките жители на града за предстоящите Великденски празници - големи яйца, които ще бъдат украсени от децата, ще бъдат разположени на площада до Общината. Идеята е децата да бъдат дейни за подготовката на празника. По традиция за Велики четвъртък най-малките жители на Общината ще могат да се включат в изрисуването им.
Инж. Деян Иванов информира още, че в Белослав се извършват последни приготовления, седмици преди в града да пристигне екипът, който ще вземе участие в четвъртата експедиция „АБОРА IV“, с ръководител немският учен д-р Доменик Гьорлиц. Екипът на експедицията предстои да пристигне на 2 май. В частен терен близо до ферибота край езерото ще бъде изработен 14-метров тръстиков кораб, с който ще бъде извършена експедиция „АБОРА IV Аргонавти от каменната ера“. Тя ще следва маршрута на Северния копринен път от Близкия изток през Черно море и Босфора до Егейско море, използван в древни времена. По думите на инж. Деян Иванов, в момента се ремонтират помещенията, които ще ползва екипът, който ще строи плавателния съд. Извършват се и доставки на дървен материал по зададени спецификации, чрез различни фирми. Кметът на Белослав добави, че е имало и някои технически затруднения, тъй като получателят на контейнера с тръстиката за изработката на лодката от Боливия не е български гражданин. Засега обаче подготовката върви по план. Очаква се по време на строителството гражданите да могат свободно да посещават двата имота, в които ще се осъществяват дейностите и да наблюдават работата на екипа.
Асоциация „АБОРА“ е международна организация, която е провела вече три експедиции. „АБОРА I“ през 1999 г. е осъществила плаване от Сардиния през Корсика до устието на река Елба, „АБОРА II“ през 2002 г. – плаване по затворен маршрут Египет – Ливан – Кипър, „АБОРА III“ през 2007 г. – плаване от бреговете на Северна Америка до Азорските острови. „АБОРА IV“ ще започне плаването от Варна, от източния бряг на Черно море. Неговата цел е да докаже наличието на контакти между средиземноморските и черноморските народи още през праисторическата епоха. Плаването ще се извърши с модел на примитивен тръстиков кораб, който ще бъде построен в Белослав. За негов прототип ще бъдат използвани скални рисунки от Египет и Месопотамия. Корпусът на кораба ще бъде дълъг 14 метра, широк 4 метра и висок 2 мeтра. Всички части ще бъдат изработени в съответствие с изискванията на експерименталната археология. Екипажът ще се състои от 12 души. Ще участват Теодор Роков – археолог от Регионалния исторически музей във Варна, както и представители от Медицинския университет в областния град. Новата експедиция ще следва маршрута на Северния копринен път от Близкия изток през Черно море и Босфора до Егейско море, използван в древни времена. За основа на експедицията ще служат сведения на Херодот за търговски контакти между Древен Египет и народите по бреговете на Черно море и Източното Средиземноморие. По експериментален път ще бъде доказано, че тези контакти са съществували още от времето на каменно-медната епоха, в района на днешна Варна.
Диана СТОЕВА