Казанлък. Сградата „Къща на Дочо Сапунов“ или както е известна още работнически клуб „Дружба”, обявена за архитектурно-строителен паметник на културата от „местно значение“ е собственост на Политическа партия „Българска социалистическа партия“. Това посочва в писмен отговор кметът Галина Стоянова на поставените и въпроси от общинския съветник на ГЕРБ Иван Катанов, свързани със собствеността, стопанисването и безопасността за гражданите на споменатия имот, предаде кореспондент на Радио „Фокус”. Питането бе отправено като точка от дневния ред на днешното заседание на Общинския съвет.
В отговора си Стоянова подчертава, че собствениците на имота са длъжни, съгласно законодателството да полагат грижи за опазването и съхранението му, да уведомяват държавните и общински органи за настъпили увреждания и да съгласуват проекти за ремонт и реставрация на имота.
Кметът на Община Казанлък, съвместно с Регионалния инспектор от Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“, е издал указания от март 2019 година и е определен седемдневен срок за изпълнението им. Указанията, които са получени през месец април 2019 година, предвиждат собственикът на сградата в определения срок да обезопаси сградата, като постави временна метална ограда на отстояние 1,50 метра от източната фасада и да извърши укрепване на еркерното излизане на етажа, чрез подпиране на еркера на три места чрез дървени или телескопични подпори и напречна греда.
През месец май 2019 година работна група от Община Казанлък констатира, че дадените указания не са изпълнени, за което кметът на общината е сезирал с писмо министъра на културата за неизпълнение от собственика на имота – БСП на дадените указания за обезопасяване на сградата.
За извършване на неизпълнените мерки от указанията е издадено е възлагателно писмо до Общинско предприятие „Комунални дейности и поддръжка на инфраструктурата“ за изпълнение със средства от предприятието, които ще бъдат предявени за възстановяване от собственика. Съобразно законодателството със заповед на кмета на община Казанлък е назначена комисия, която да установи с констативен протокол състоянието на недвижимата културна ценност, както и вида и обема на необходимите укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни работи. Въз основа на съставения от комисията констативен протокол кметът на Община Казанлък е издал заповед, с която задължава собствениците за тяхна сметка да извършат в определен срок необходимите укрепителни, консервационни, реставрационни и ремонтни дейности по проектна документация.
Съгласно законодателството, ако указанията и заповедта не са изпълнени в определения срок, необходимите проектни укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни дейности или реконструкция по автентични данни на недвижимата културна ценност или на част от нея се извършват от държавата, съответно общината.
Стойността на разходите за извършване на дейностите се определя въз основа на експертна оценка на независими оценители.
Съгласно закона, върху имота се вписва законна ипотека в полза на държавата, съответно общината, за обезпечение на вземането им за направените от тях разноски. Държавата, съответно общината, може да поиска за направените от нея разноски от съда да постанови незабавно изпълнение и да издаде изпълнителен лист по реда на чл. 418 от Гражданския процесуален кодекс.
Славяна ГАЙДАРОВА