По отношение на запитване, има ли възможност от общинския бюджет в детските градини да бъдат финансирани курсове за изучаване на руски език, кметът отговаря, че общинският бюджет е добре планиран и съотнесен към нуждите на гражданите, гласуван е и е приет на заседание на Общинския съвет: „Що се отнася до изучаването на чужд език, то децата могат да го правят в различните езикови школи на територията на общината, като, разбира се, това става със знанието и възможностите на родителите.”
На въпрос, какви инициативи предстои да бъдат реализирани като поети ангажименти от страна на кмета между Община Казанлък и Национално движение „Русофили”, Галина Стоянова подчертава в писмения си отговор, че членството и в движението е в лично качество, доброволно и индивидуално: „В този смисъл не дължа никакво обяснение на поставените въпроси по темата, но за мен това е кауза.”
В отговора си кметът пояснява още, че през последните 7 години община Казанлък се развива, както в инфраструктурно отношение, така и в посока икономика, образование, култура, туризъм. Всяка година съвместно с НД „Русофили“ се провежда мащабният събор на брега на язовир Копринка, където се събират над 10 000 души. В националния фестивал за руска поезия, песен и танц „Пусть всегда будет солнце“ участие взимат таланти от цялата страна, като над 800 финалисти от цяла България бяха в Казанлък за последният етап от мащабния конкурс. През 2018 година казанлъшки ученици от отличените класове като „Най-добрия клас“ получиха награда от Община Казанлък и почиваха в модерния санитарно-оздравителен комплекс „Камчия“. „Мога да изброявам още редица съвместни дейности с НД „Русофили“, с което, между другото, работят 264 общини”, пояснява в отговора си кметът Галина Стоянова и подчертава, че партньорството между Община Казанлък и Национално движение „Русофили” има само духовни и културни измерения, предвид и факта, че няма друго място, като Казанлък, където да се събират планетарно толкова голям брой хора, за да отдадат почит на едно славянско културно-историческо приятелство - приятелство между два народа – българския и руския. „Каква изгода търсите, госпожо Друмева? Какви други измерения търсите извън духовните и културните? Вие от името на русофилите или от името на русофобите отправяте питанията си към Общината?
Нима разделяте хората? Защото моята кауза е да ги обединявам. Аз, екипът ми, партньорството на Община Казанлък с НД „Русофили“ прави това – обединява”, категорична е още кметът Галина Стоянова.
Отговорите на общо 10 въпроса поставени за днешното заседание на Общинския съвет бяха дадени в писмен вид на съветниците.
Славяна ГАЙДАРОВА