„Искам да дам ясно отговори и съответно примери, за това, че аз и моят екип сме си поставили за задача, да направим всичко възможно за всяка сграда паметник на културата и сме готови да водим буквално битки“, подчерта Фандъкова. „Миналата седмица възложих и да се възползваме от законовата ипотека, за да възстановим и сградата на бул. „Христо Ботев“. Това беше първият обект, за която възложих този отдел. Получава се, но е битка за всяка сграда“, каза столичният кмет.
„Сградата в Банкя, освен възстановяване в оригиналния ѝ вид на самия обект, на всички детайли и самия интериор, имаме и задачата да възстановим и дейността, тоест тази баня да започне да функционира. Разбрах от кмета на район Банкя, който е двигателят на целия процес, че се движи в график въпреки лошото време, защото има дейности, които позволяват да се извършват през зимата“, отбеляза Йорданка Фандъкова.
По думите ѝ се очаква до средата на следващата година да имаме вече отворена, готова и реставрирана баня. „Това е една наистина важна кауза, не само за Банкя, но и за София и България, защото е наистина много красива баня с богата история“, каза кметът на София.
Тя посочи, че заедно с реставрацията на сградата, кметът на Банкя и неговия екип имат задачата да обсъдят, да проучат и да предложат на Столична Община модел за управление, който все пак да бъде работещ. „Аз лично не искам да приключим целия обект и да сложим ключа и след това само да се любуваме отвън. В края на краищата, трябва да може да се самоиздържа този обект и независимо дали ще се търси външен мениджмънт, дали ще се управлява от общинска структура, това предстои да обсъдим и да решим“, посочи тя.
Фандъкова припомни, че заедно с тази сграда Столична Община е поискала и получила от държавата за стопанисване и банята в „Овча Купел“ и банята в „Горна Баня“. „Все още не са вписани и не сме встъпили реално в собственост, но имаме защитен проект за реставрация на банята в „Овча Купел“ и превръщането ѝ в научен център, за използване на минералната вода за спа процедури“, заяви Йорданка Фандъкова, като допълни, че за банята в „Горна Баня“ все още Столична община няма финансиране. „Там кандидатствахме и не спечелихме проекта, но обжалваме в съда и се надявам да се случи. През това време имаме възможност тази година да проектираме, за да възстановим и трите знакови бани. Те не бяха наша собственост, но ние като отговорни управленци ги поискахме, за да ги възстановим“, подчерта столичният кмет.
„По отношение на минералната вода, освен в тези бани, където предвиждаме да се използва по предназначение, в момента започна и изграждането и разширението на парк "Възраждане“, който ще има и закрит минерален басейн, с аквапарк и с използването на минералната вода от извора, който се намира на неговата територия. Имаме няколко примера, за това, че ни е грижа, както за минералните води, така и за паметниците на културата, и изобщо за паметта на София“, каза още тя.