Честването на Деня на българското кино е част от Календара на културните събития на Столичната община.
София е Творчески град на киното на ЮНЕСКО. Градът носи тази престижна титла от 2014 г. Според Фандъкова това е огромно постижение за филмовата индустрия и за нашия град, чийто най-голям потенциал са образованите, креативни и умни хора.
Тя добави, че София е пример за развитие на филмовата индустрия, която има забележителен принос към икономиката на града. По думите ѝ на територията на столицата са разположени най-големите студия в България за филмово производство. В столицата живеят, творят и се развиват много от професионалистите в бранша. София е домакин на световноизвестни филмови фестивали като „София фирлм фест”, „Киномания” и др.
Според Фандъкова визията за София като творчески град на киното е утвърждаване на града като водещ център на филмовата индустрия в Европа. Филмовата индустрия в София е втора (след софтуера и видео игрите) по прираст на добавена стойност за последните осем години. Това показват данните на изследването на Обсерватория по икономика на културата. Изкуствата, културните и творческите индустрии, културното наследство и културния туризъм са на 4-то място по добавена стойност в икономиката на София с 8,5%. Филмова индустрия в София показва развитие, като в този сектор са ангажирани над 800 организации.
„През последните години чрез столичната програма „Култура” и чрез филмовата комисия са подкрепени близо 90 филмови проекти. Само за миналата година са 12 документални и игрални филма. Сред тях са филмите „Соня Йончева – пътят на една дива” за световноизвестната оперна прима, „Пет минути София – градът”, „Какъв цвят е този свят”. Подкрепихме и филмите „Смартфонът беглец”, „Дъвка за балончета”, „Вездесъщият” и др.
По повод навършването на 80 години от рождението на Невена Коканова организирахме изложба с фотоси, която открихме в галерията на открито в Градската градина", каза още кметът Фандъкова.
През 2018 г. българското кино спечели множество международни награди, участия в конкурсни програми. Филмът „Ага“ на Милко Лазаров бе селектиран да закрие 68-ото издание на Берлинале и печели голямата награда „Златна роза“ във Варна. Копродукцията с българско участие „Не ме докосвай“ на Адина Пинтилие получи „Златна мечка“ в Берлин, копродукцията „Дивата круша“ на Нури Билге Джейлан беше част от конкурсната програма на фестивала в Кан. „Ирина“ на Надежда Косева беше селектиран във Варшава и спечели множество отличия. Новият документален филм на Тонислав Христов „Тайният живот на Вера“ ще се състезава в престижния конкурс на фестивала в Сънданс.
В чест на празника Националният филмов център в партньорство със Столичната община и Националния дворец на културата организира прожекции на български филми в пет софийски киносалона – „Одеон“, „Дом на киното“, „Люмиер-Лидл“, G8, "Евросинема", както и във ФКЦ – Варна и Lucky Дом на киното – Пловдив. Зрителите ще имат възможност да видят новия филм на Костадин Бонев „Далеч от брега“, семейния „Смарт Коледа“, боксофис хитовете „Възвишение“ и „Дъвка за балончета“, носителя на голямата награда „Златна роза“ за 2017 г. „Вездесъщият“ и много други. Билетите ще са на специалната цена от 5 лв.