Косовска Митровица. Кметът на южната част на Косовска Митровица Аджим Бахтири разкритикува Европейския съюз за това, че не се съобразява с исканията на албанците да се завърнат в домовете и имотите си в северната част на страната, доминирана от сърби, пише електронното издание на прищинския ежедневник Gazeta Express.
Бахтири, който е кмет на южната част на етнически разделения град Косовска Митровица, като сърбите живеят на север от минаващата през него река Ибър, а албанците на юг, заяви, че около 13 хиляди албанци са били изгонени от домовете си в Северно Косово, но никога не са били върнати. Той каза, че „сръбските престъпни структури“, чрез избраните представители в местните институции или мафиотски групи, са тероризирали албанците, като са им попречили да върнат домовете си. „ЕС говори много за завръщането на албанците на север, но не направи нищо, за да ги върне у дома. За да се влошат нещата, на север започна многомилионен проект, наречен „Устойчиво завръщане - подкрепа и укрепване“, финансиран от Европейския съюз, насочен към завръщането на сърбите, но в действителност ще се върнат само сърби, които никога не са живели в Косово, в момента живеещи в Сърбия като бежанци с произход от други части на бивша Югославия“, пише Бахтири.
Градоначалникът подчерта, че чрез този проект ще продължи колонизацията на Северно Косов със сърби от Босна и Херцеговина, Хърватия и Сърбия, целяща да промени етническата структура в тази част на страната. „Това е срамно, неприемливо и трябва да бъде спряно“, призова Бахтири във „Фейсбук“. Той отправи обвинения и към правителството на Косово и министерството на завръщането и общностите, което се управлява от сръбски представител, за това, че инвестира милиони в завръщането на сърбите в Северно Косово, като добави, че реално тези инвестиции отиват за колонизацията на Севера. „Призовавам правителството на Косово да не пренебрегва реалността, преди да стане твърде късно, тъй като нетърпението ни нараства“, завърши Бахтири, който е избран от редиците на опозиционното Движение „Самоопределение“.

Превод и редакция: Иван Христов